l: „Máme odlišné postoje, ale tie nám nebránia v hľadaní spoločných ciest.“
Ako Chlebo o necelý mesiac vysvetlil počas prednášky na Fakulte politických vied a medzinárodných vzťahov UMB v Banskej Bystrici, slovenská diplomacia nemá problém vyjadriť rozdielne názory na politiku a ľudské práva vo vzťahu ku Kube, ale robí to aj s ohľadom na slovenské ekonomické záujmy.
Chlebo si myslí, že Slovensku vyhovuje predovšetkým pozícia diskrétnej vyváženej diplomacie, ktorá prináša reálne efekty.
„Veci treba posudzovať na základe faktov a dialóg treba udržiavať,“ povedal Chlebo.
Podobne slovenskí poslanci, ktorí sa v apríli zúčastnili na zasadnutí Medziparlamentnej únie v Havane, nehovorili nahlas o porušovaní ľudských práv na Kube. Na rozdiel od českých poslancov sa nestretli s kubánskymi disidentmi. „Stretli sme sa so všetkými delegáciami, ktoré o to požiadali. Nás žiadni kubánski disidenti nekontaktovali,“ povedal vtedy vedúci delegácie Peter Weiss (SDĽ).
Opatrný postoj slovenskej diplomacie priniesol svoje ovocie v čase česko-kubánskej krízy po zadržaní dvoch českých občanov – Jána Bubeníka a Ivana Pilipa. Slovenská diplomacia vtedy sprostredkovala kontakt predsedu českého Senátu Petra Pitharta s kubánskym vodcom Fidelom Castrom. Návšteva Pitharta na Kube významne prispela k oslobodeniu oboch zadržaných. (mim)