
Filipínski vojaci hliadkujú na pobreží ostrova Basilan, ktorý sa stal útočiskom rebelov zo skupiny Abú Sajjáfa a ich rukojemníkov. FOTO – REUTERS
mája na ostrove Palawan. Počet rukojemníkov odvtedy ešte narástol. „Popravili sme Guillerma Sobrera ako dar k sviatku nezávislosti,“ povedal hovorca rebelov Abú Sabája pre rozhlasovú stanicu RMN. Dodal, že teraz je na armáde, aby našla jeho telo.
Od vypršania ultimáta v nedeľu povstalci niekoľkokrát zopakovali hrozbu, že jedného z Američanov popravia. Keď sa vláda v Manile napokon podrobila požiadavke skupiny na zapojenie malajských vyjednávačov do rokovaní, povstalci pripustili predĺženie ultimáta. Ich očakávania sa však nesplnili: malajská vláda nepotvrdila účasť na vyjednávaní tvrdiac, že ju Manila oficiálne nepožiadala o sprostredkovanie. Ofenzíva pokračovala rovnakou intenzitou napriek ústupku vlády. A tak bol rukojemník popravený.
To, že hrozby Abú Sajjáfa nie sú prázdne reči, dokázali povstalci minulý rok pri podobnej rukojemníckej dráme, keď sťali dvoch filipínskych učiteľov.
Prezidentka Gloria Macapagalová Arroyová včera, počas osláv filipínskeho štátneho sviatku, povedala, že „popravu pána Sobera odsudzujeme najostrejším možným spôsobom“. Zabitie Američana, ako dodala, však nebolo oficiálne potvrdené.
Riešenie silou zatiaľ bez výsledku
Arroyová je od začiatku aféry rozhodnutá nepoľaviť a namiesto výkupného poslala povstalcom na ostrov Basilan početné vojská. Na obavy o životy rukojemníkov zakaždým reagovala tak, že urobí „všetko preto, aby sa im nič nestalo“ – okrem zaplatenia výkupného. Jej taktika zatiaľ nepriniesla veľké výsledky.
Začiatkom júna, keď prezidentka vyhlásila povstalcom totálnu vojnu, rebeli unikli z obkľúčenia na ostrove Basilan. Keďže sa vedia lepšie pohybovať v džungli než vojaci, rozdelili sa na niekoľko skupín a zmizli. Podľa bilancie Reuters boli vtedy zabití dvaja filipínski rukojmeníci – jeden z nich bol sťatý. Deviatim rukojmeníkom sa údajne podarilo ujsť. Vládne vojská stratili 16 vojakov. O niekoľko dní neskôr sa povstalci obrátili proti nevinným vidiečanom a v dedine Lanrawan na ostrove Basilan zajali údajne 15 ďalších rukojemníkov.
Ani USA nevyjednávajú
Spojené štáty včera ostro odsúdili zabitie Američana. Z vyjadrenia Washingtonu však zároveň vyplýva, že nebudú vyjednávať. Európské vlády boli minulý rok v podobnej rukojemníckej dráme ochotné zaplatiť za svojich občanov vysoké výkupné. Rukojemníkom vtedy pomohla Líbya, ktorá prostredníctvom humanitárnej nadácie doručila únoscom 20 miliónov dolárov – a Paríž preukázal Tripolisu oficiálnu poctu za pomoc. Tripolis ponúkol pomoc aj teraz, Filipíny však dali najavo, že nebude potrebná. Pre Washington je Líbya sponzorom medzinárodného terorizmu.
USA začiatkom mesiaca ponúkli Filipínam nešpecifikovanú pomoc pri stíhaní skupiny Abú Sajjáfa – s ktorou médiá spájali aj zapojenie FBI do prípadu a vyslanie dvoch bojových lodí vybavených raketami s tisícimi mužmi na palube v rámci spoločného vojenského cvičenia. USA ani minulý rok za prepustenie zajatého amerického občana únoscom nezaplatili – jediný americký rukojemník Jeffrey Schilling napokon ušiel až tento rok v apríli.
Z výkupného, ktoré dostali za 20 zahraničných turistov minulý rok, nakúpili povstalci údajne rýchle motorové člny, vďaka ktorým ľahko unikajú z ostrova na ostrov pred ofenzívou. Posilnili azenál bazukami a ďalšími zbraňami. Podľa BBC skupina od minulého roku ešte zadržiava jedného filipínskeho občana.
KLAUDIA LÁSZLÓOVÁ