
Írsky minister zahraničných vecí Brian Cowen, ktorého krajina vo štvrtok zamietla zmluvu z Nice, odpovedá na otázky novinárov po príchode na schôdzku ministrov zahraničných vecí členských krajín Európskej únie v Luxemburgu. FOTO - TASR
li podporu rozšíreniu únie na východ. „Rešpektujúc vôľu írskeho ľudu, ministri vyslovili poľutovanie nad výsledkom referenda o zmluve z Nice. Vylúčili akékoľvek znovuotvorenie textu podpísaného v Nice. Proces ratifikácie bude pokračovať na základe tohto textu a v súlade s dohodnutým časovým rozvrhom,“ píše sa v stanovisku, ktoré sa schválilo po krátkej diskusii s írskym ministrom zahraničných vecí Brianom Cowenom.
Ten svojich kolegov ubezpečil, že írska vláda je „hlboko a pevne“ oddaná EÚ a jej rozšíreniu. Rovnako si Dublin podľa neho želá schválenie zmluvy z Nice. Zvyšní členovia vyjadrili ochotu írskej vláde „všemožne pomôcť“ a brať pritom do úvahy obavy, ktoré voliči v negatívnom hlasovaní vyjadrili, „ale bez nového rokovania o texte zmluvy z Nice“.
Európska únia včera uznala, že pripravované prijatie nových členov bude mať dôsledky pre súčasné členské štáty. Reagovala tak na požiadavku Španielska, aby sa riešila hrozba poklesu jeho dotácií z fondu EÚ, o ktoré sa budú hlásiť aj prichádzajúce, chudobnejšie krajiny. Strohé vyhlásenie ministrov zahraničia však Madridu nedáva nijaké sľuby, nieto záruky.
„Rada ministrov berie na vedomie, že rozšírenie bude mať dôsledky pre všetky členské štáty a fungovanie a rozvoj politík spoločenstva. O týchto veciach sa bude rokovať v súlade s dohodnutými postupmi,“ hovorí sa v príslušnom uznesení.
Španielsky minister zahraničných vecí Josep Piqué podľa agentúry EFE zdôraznil, že na stretnutí sa „oživil záväzok voči rozširovaniu únie a zmluvy z Nice“. Ako dodal, ministri zároveň hľadali tú správnu formuláciu, na základe ktorej by sa malo referendum v Írsku zopakovať. „To by sa ale malo uskutočniť za iných podmienok,“ dodal.
Španielsky šéf diplomacie ale neuviedol, ako by mala formulácia, ktorá by umožnila zopakovanie referenda, vyzerať. „Bolo by to predčasné,“ povedal. Podľa niektorých diplomatických zdrojov, ktoré EFE cituje, by formuláciu mohol predstavovať dodatok k zmluve z Nice, v ktorom by sa Írsko vylúčilo zo spoločnej európskej obrany. Tá sa totiž v texte, ktorý vo štvrtok Íri v referende odmietli odsúhlasiť, uvádza. Írsko je v rámci EÚ spolu s Rakúskom, Švédskom a Fínskom neutrálnou krajinou.
Časť írskej spoločnosti sa obáva straty neutrality práve v súvislosti s vytvorením európskej jednotky 60 tisíc mužov, ktorá sa plánuje na rok 2003.
(taa, čtk)