Bratislavčanka Kamila sa rozhodla kúpiť jednoizbový byt. Ako študentka v poslednom ročníku veľa peňazí nemala, rodičia jej však už niekoľko rokov platili stavebné sporenie. Byt hľadala cez inzeráty v novinách. Natrafila na jeden, ktorý sa jej pozdával – 650 000 korún s pomocou úveru od stavebnej sporiteľne mohla dať dohromady. Byt ponúkala realitná kancelária Coloseum.
„Vyzeralo to všetko v poriadku. Realitka mi zabezpečila obhliadku, spísali sme zmluvu o budúcej zmluve, na katastri sme podali návrh na vklad. Zložila som peniaze na vkladnú knižku, ktorú si vzala konateľka realitky. Majiteľka bytu ich mala dostať hneď, ako kataster prijme vklad a ja dostanem list vlastníctva. Realitka si mala strhnúť províziu. O všetkom som mala zmluvy spísané notárom. Byt mi uvoľnili a ja som sa nasťahovala,“ spomína Kamila.
Po dvoch týždňoch sa však bývalá majiteľka bytu objavila s tým, že realitka jej peniaze za byt nepreviedla. Kamilu požiadali, aby sa vysťahovala. „Majiteľka začala tvrdiť, že s realitnou kanceláriou nič nemá. Na katastri mi povedali, že návrh na vklad neprešiel, lebo realitka zostavila zmluvu zle,“ hovorí. Majiteľka začala naliehať, vyvíjať psychický nátlak. Kamila, bez listu vlastníctva, musela byt, za ktorý zaplatila, opustiť.
Coloseum medzitým zavrelo kanceláriu, konateľka Karin N. akoby zmizla. Kamila podala trestné oznámenie, konateľka však nepreberá poštu na svojej adrese. Kamila zistila, že v tom istom období Coloseum podviedlo viacerých záujemcov podobným spôsobom. Konateľka, ktorá bola tehotná, pred pôrodom takto zrejme „ukončila“ podnikanie. S majiteľmi „bytov na predaj“ bola zrejme vopred dohodnutá.
Polícia a súdy síce konajú, ale ide to veľmi pomaly. „Ak aj súd vydá rozhodnutie, že realitka má vrátiť peniaze, Karin N. bude tvrdiť, že ich nemá. Bola to s. r. o., na osobný majetok jej nesiahnu, bude sa to ťahať… Skrátka – premyslená krádež,“ trpko hovorí mladá žena. (mar)