Anton Malloth bol v neprítomnosti odsúdený na trest smrti už v roku 1948. Napriek tomu sa mu desaťročia darilo unikať spravodlivosti. V prípade „krásneho Tonyho“ zrejme nešlo len o priaznivo naklonený osud. Za Mallothom stojí podľa všetkého organizácia Stille Hilfe - Tichá pomoc pre nemeckých vojnových zajatcov a internovaných, ktorá je aj dnes tak silná, že svojim nacistickým chránencom dokáže poskytnúť pomoc.
Organizácia má údajne prepojenie na nemecké politické kruhy, hlavne kresťanských demokratov (CDU) a bavorskú sesterskú Kresťanskosociálnu úniu (CSU). Angažuje sa v nej aj Gudrun Burwitzová, dcéra ríšskeho vodcu nacistických jednotiek SS Heinricha Himmlera. To vysvetľuje, prečo si Malloth mohol bezstarostne žiť v luxusnom domove dôchodcov neďaleko Mníchova.
Bezmocnosť niektorých príbuzných obetí bola taká veľká, že sa dokonca pripravoval jeho únos. Organizoval ho publicista P. Finkelgruen, ktorý sa v roku 1989 náhodou od svojej známej z Prahy dozvedel, že Malloth mu v Terezíne ubil starého otca na smrť. Pre ČT uviedol, že Malloth mal byť vylákaný na výlet z Mníchova do Pasova a odtiaľ ho mali previezť do vtedajšieho Československa.
Nemecká prokuratúra v Dortmunde viedla proti Mallothovi niekoľko neúspešných vyšetrovaní. Pred súd sa nakoniec terezínsky vrah dostal vďaka českým investigatívnym novinárom. Reportéri televízie Nova z programu Na vlastné oči našli českých svedkov, hoci nemecká strana tvrdila, že v prípade Malloth už neexistujú jednoznačné dôkazy. Zároveň priniesli svedectvo dvoch bývalých väzňov z Terezína, na ktorých bol vyvíjaný nátlak, aby sa procesu nezúčastnili. Neznámi im telefonicky v češtine i nemčine ponúkali peniaze, ak nebudú svedčiť. V pozadí zrejme stojí organizácia Stille Hilfe.
Mallothov advokát Ernst-Günther Popendicker sa obhajoby ujal až na žiadosť svojho mníchovského kolegu Klausa Goebela. O tom renomovaný denník Süddeutsche Zeitung tvrdí, že je členom Stille Hilfe. Zverejnil dokument, podľa ktorého bol Goebel v apríli 1989 zvolený za člena kuratória. V protokole sa ďalej písalo: „S pánom Dr. Goebelom získa Stille Hilfe na svoju stranu opäť jedného skúseného právnika.“ Goebel sa k obvineniam odmietol vyjadriť, v prípade Malloth sa však stiahol do ústrania.
Mallothov rozsudok má veľký význam - pre obete, ich príbuzných i celú spoločnosť. Bolo by neúnosné, aby boli nacistickí zločinci ešte aj 56 rokov po skončení vojny privilegovanými osobami, na ktoré je zákon krátky.
MIRIAM ZSILLEOVÁ