y prezident Jacques Chirac, nemecký prezident Johannes Rau a nemecký kancelár Gerhard Schröder.
Fischer si budúcu EÚ predstavuje ako pravú federáciu s vlastnou ústavou. Európsky parlament (EP) by mal mať dve komory: jednu z volených poslancov, ktorí by boli zároveň členmi národných parlamentov a druhú, ktorá by mohla zodpovedať senátu alebo nemeckej Spolkovej rade (zastúpenie nemeckých spolkových krajín). Pre európsku vládu navrhuje Fischer dve možnosti: buď sa z Rady ministrov stane exekutívny orgán, alebo to bude Európska komisia, na čele ktorej bude stáť prezident volený priamo občanmi.
Chirac vlani v júni odpovedal myšlienkou „avangardy“, užšej skupiny členských krajín EÚ, ktorá by sa aktívnejšie podieľala na integrácii. O budúcnosti európskych inštitúcií sa nevyjadril detailne, je však za silné národné štáty. Podporil myšlienku európskej ústavy.
Rau v apríli tohto roka obhajoval pred EP „federáciu národných štátov“ s vlastnou ústavou. Podľa jeho názoru by mali EP a Rada ministrov vytvoriť dvojkomorový systém: Európsky parlament by mal mať viac práv a skutočnú občiansku komoru: Rada ministrov by sa mala stať akousi komorou štátov a zastupovať záujmy národných štátov. Obidve komory by mali byť rovnoprávne pri rozhodovaní a spoločne voliť prezidenta Európskej komisie. (mim)