
FOTO – ARCHÍV
Podľa Mesežnikova prezident nepredniesol žiaden vizionársky prejav a ani ničím novým neprekvapil. „Mal to byť prejav o stave krajiny, bolo to skôr nazeranie na to, ako sa krajina vyvíja.“ Chýbali v ňom ťažiskové body, na ktoré by sa prezident sústredil, ako aj vytýčenie konkrétnych perspektív.
Na druhej strane Mesežnikov vysoko hodnotí silne prointegračné zameranie prezidentovho príhovoru a to, že prezident zdôrazňuje význam regionálnej spolupráce a susedských vzťahov.
„Na konci síce okrajovo, ale predsa hovorí, že táto vláda by mala ukončiť to, čo sľúbila, čiže neláme palicu nad touto vládou.“
Hodnotenie ekonomického vývoja je podľa Mesežnikova silne ovplyvnené len niektorými záujmovými skupinami, napríklad Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory, Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení, Združenia priemyselných zväzov. Spomína ich niekoľkokrát a pohľad iných expertov chýba.
Urazenosť
V hodnotení vnútropolitického vývoja podľa Mesežnikova chýba analytický prístup. Hodnotenie vzťahu medzi prezidentom a vládou a prezidentom a parlamentom je poznačené jeho osobnými skúsenosťami. „Príklady problémov, ktoré uvádza, nie sú najšťastnejšie.
Potvrdzujú skôr istú urazenosť pri reakciách na jeho návrhy smerované na vládu alebo parlament.“ Prezident, hodnotí politológ, opomenul, čím táto vládna koalícia prispela k stabilizácii vnútropolitického vývoja, ako aj k pozitívnemu posunu v zahraničnopolitickej oblasti.
Nevyvážená kritika
Čo sa týka kritiky, bol prejav nevyvážený, hovorí Mesežnikov. Kritika smerovala k vláde a koalícii a naopak absentovala smerom k opozícii. „Vyzdvihovanie zásluh opozície pri úspechoch v zahraničnej politike nie je primerané. Prezident spomínal opozíciu paradoxne skôr v súvislosti snahy Slovenska o vstup do EÚ a NATO. Hoci práve opozičné strany majú v úvodzovkách zásluhu na tom, že Slovensko sa nedostalo tam, kam sa dostali jeho susedia.“
Rozumie si s opozíciou
Podľa Mesežnikova si prezident nekritickým postojom k opozícii vytvára nielen vhodnejšiu platformu na komunikáciu s opozíciou v prípade, že budú strany súčasnej opozície v budúcej vláde.
„V niektorých otázkach pociťujem väčšiu identifikáciu prezidenta s návrhmi opozície. Jej návrhy mu nie sú cudzie.“
Za korektnú nepovažuje ani prezidentovu interpretáciu prípravy novelizácie ústavy.
„Vládna koalícia neignorovala ani neodmietala konzultovať pripravovaný text s opozíciou, s nezávislými odborníkmi. Práve naopak, vieme, že novela ústavy bola výsledkom dlhodobej a náročnej práce, na ktorej opozícia mala možnosť sa spolupodieľať.“
Hon na čarodejnice?
Za neprimerané považuje výrazy ako „hon na čarodejnice“ počas prvých mesiacov vlády terajšej koalície. V tom čase, keď sa vypracovávali čierne knihy, bol predsedom SOP a súčasťou vládnej koalície. „Bolo potrebné objektívne zhodnotiť reálny stav. V žiadnom prípade tie čierne knihy neboli žiadnym honom na čarodejnice, žiaden hon na čarodejnice sa neudial,“ hovorí Mesežnikov.
MIRKA HOROBOVÁ