PRAHA, HAVANA - Posledné hodiny pred zverejnením rozhodnutia kubánskej prokuratúry sa českí diplomati pokúsili pomôcť zadržiavaným občanom na Kube Ivanovi Pilipovi a Janovi a Bubeníkovi najmä prostredníctvom EÚ, Mexika a Chile. Za prepustenie českých občanov sa zatiaľ vyslovilo Švédsko a k nemeckému stanovisku sa pridala aj opozičná strana CDU. Prípadom Pilipa a Bubeníka by sa mohol v utorok zaoberať aj výbor na ochranu ľudských práv poslancov Medziparlamentnej únie (MÚ) na zasadaní, ktoré sa začalo včera v Ženeve.
Prípravu cesty šesťčlennej delegácie českej Poslaneckej snemovne, ktorá má v úmysle rokovať o prepustení zadržiavaných českých občanov, zatiaľ sprevádza mnoho otáznikov. Viacerí členovia delegácie vedenej Petrou Buzkovou (ČSSD) vyslovili pochybnosti, či sa cesta vôbec uskutoční.
Predseda Komunistickej strany Čiech a Moravy (KSČM) Miroslav Grebeníček dokonca pohrozil odvolaním svojho zástupcu z delegácie. Uviedol, že nepovažuje kroky českých politikov za diplomatické. „Takto sa veci v diplomatických sférach nedajú ovplyvňovať,“ povedal včera v Ostrave. Miloslav Ransdorf, ktorý mal za KSČM cstovať na Kubu, včera po rokovaní s kubánskym chargé d‘affaires Davidom Paulovichom povedal, že sa mu nepáči snaha časti českých poslancov konflikt vyhrocovať. Nestotožnil sa napríklad s tým, že Buzková chcela, aby poslanca sprevádzali novinári a ponovembrový vicepremiér Valter Komárek, ktorý v 60. rokoch pôsobil na Kube ako poradca. Podľa Ransdorfa je Komárek pre Kubáncov ťažko prijateľný.
Poslanci Únie slobody by sa pred dnešnou schôdzou snemovne mali dohodnúť s poslancami ČSSD, aby sa jeden z nich nezúčastnil na dôležitých hlasovaniach. Táto v Poslaneckej snemovni už zažitá prax by mala vyrovnať pomer vládnych a opozičných síl v dôsledku neprítomnosti na Kube zadržiavaného poslanca únie Ivana Pilipa. (čtk)