Extrémne nízka ziskovosť amerických podnikov nie je jediným problémom, ktorý trápi najsilnejšiu ekonomiku sveta. Nebezpečné otáčky naberá aj deficit zahraničného obchodu, ktorý v marci vzrástol o 16 percent a prekročil 31 miliárd dolárov. Amerika stále viac dováža, ako vyváža, čo je z dlhodobého hľadiska veľmi nebezpečné.
Marcový dovoz do USA vzrástol o takmer 3 percentá a prekročil hodnotu 120 miliárd dolárov. Pod jeho rast sa podpísal predovšetkým zvýšený dopyt po hračkách, oblečení, elektronike a zahraničných automobiloch. Export z krajiny sa pritom znížil o jedno percento a spadol pod hranicu 90 miliárd dolárov. Ťažšie sa na cudzích trhoch predávali priemyselné tovary a letecká technika s visačkou „made in USA“.
Zverejnené údaje prekvapili aj samotných amerických analytikov, ktorí okamžite zrevidovali aj odhad celoročného rastu americkej ekonomiky. Pôvodne predpokladané dve percentá budú zrejme nereálne.
Na druhej strane tieto čísla prinášajú aj nádej. Zvyšujúci sa dovoz, vyvolaný rastúcim dopytom, jasne ukazuje, že Američania nemajú obavy z utrácania peňazí. To je podľa analytikov dobré znamenie toho, že krajina je pripravená vyhnúť sa hospodárskej recesii.
„Na základe všetkých revízií, ktoré sme urobili, si myslíme, že hrubý domáci produkt USA rástol v sledovanom období tempom 1,3 percenta,“ povedal pre BBC News Ethan Harris, ekonóm Lehman Brothers z New Yorku.
Najvyšší deficit (6 mld USD) dosiahla vzájomná obchodná výmena s Japonskom, ktoré samo čelí rastúcej ekonomickej kríze. Obchod s Čínou, ktorý je v poslednom období veľmi citlivou politickou otázkou, bol v mínuse 5,7 mld USD. Nepriaznivá bilancia (deficit vzrástol o 13 %) bola vykázaná aj napriek tomu, ze americký export do Číny dosiahol druhú najvyššiu hodnotu v histórii. O rekordných 47 percent vystrelil aj deficit v obchode s krajinami Európskej únie, ktorý sa šplhá na hodnotu 5 miliárd dolárov.
Americký prezident George W. Bush vyhlásil, že aj naďalej bude presadzovať odstraňovanie akýchkoľvek prekážok medzinárodného obchodu a bude iniciovať nové kolo rokovaní na pôde Svetovej obchodnej organizácie. Avšak predtým, ako si svetoví ekonómovia sadnú za jeden stôl, vyvolávajú obavy tvrdohlavé vzťahy s Európou, ktoré su poznačené množstvom nezhôd o tom, ako by mala vyzerať ekonomika nového milénia. Nesúhlas sa snaží riešiť reprezentant USA Robert Zoelick, ktorý absolvuje niekoľko neformálnych stretnutí na starom kontinente.
TOMÁŠ KUČA, Sydney