BRATISLAVA – „Dnes nie je stránkový deň, príďte zajtra.“ Túto vetu by ste už na okresných a krajských úradoch počuť nemali. Ministerstvo vnútra totiž vydalo usmernenie, podľa ktorého úradníci majú prijímať stránky počas všetkých pracovných dní a celého pracovného času.
Sme tu pre vás, ale prídite inokedy
Pri vchode Okresného úradu Bratislava I je nástenka. Na nej je predpisovo vyvesený pracovný čas zamestnancov úradu. Bez obedňajšej prestávky. Vrátnička hovorí: „Úradné hodiny tam boli, ale niekto ich strhol.“ Na otázku, kedy sú úradné hodiny, odpovedá diplomaticky: „Odporúčam prísť v pondelok, stredu alebo v piatok.“ Napriek tomu, že je utorok, však nebráni vo vstupe do útrob úradu.
O poschodie vyššie na odbore životného prostredia je tiež vypísaný pracovný čas. Je totožný s tým pri vrátnici až na to, že obsahuje hodinovú prestávku na obed. Mladý muž sa rozčuľuje: „Toto nie je trafika, kde robí jediná ženská. To sa nedokážu vystriedať? Vo fabrikách ani v obchodoch sa na obed neprestáva pracovať.“ Keďže ľudia dokážu z práce najjednoduchšie odbehnúť v čase obeda, podľa neho by úradníci práve vtedy mali byť k dispozícii. „To si kvôli jednému papieru mám brať dovolenku? Stále sa cítim ako stránka, a nie ako občan, ktorý niečo prišiel vybaviť na úrad platený z jeho daní.“
Nemôžu sa sústrediť
Úradníci sa zhodujú, že usmernenie je nezmyselné a komplikuje im prácu. Na odbore sociálnej pomoci tvrdia: „Sú úlohy, pri ktorých sa musíme sústrediť. Vydávame rozhodnutia, ktoré sa týkajú peňazí. To sa nedá robiť, keď v jednom kuse niekto vyrušuje. Kedy máme chodiť do terénu? Chodievame do problémových rodín, pred pridelením sociálnej dávky by sme mali na mieste overiť skutočnú situáciu. To sa nedá stíhať.“
Radšej tichá dohoda
Podriadených sa zastávajú aj ich šéfovia. Prednosta Okresného úradu v Prešove Milan Benč tvrdí, že väčšina pracovníkov úradu musí pracovať aj v teréne. Podľa neho úradníkov nie je tak veľa, ako sa verejnosti zdá. „Ja sám som počas výkonu funkcie vybavil len cez počítač minimálne tritisíc stránok, neviem zrátať koľko osobne, cez telefón či v teréne. Len katastrálny a organizačný odbor nemusí chodiť do terénu, ale všetky ostatné, ak majú vykonávať štátnu správu v plnom rozsahu, musia aj vycestovať a prešetriť podnety. Ich absencia môže úrad aj paralyzovať, a preto tento nápad môžem len ťažko komentovať. Napokon, už dávno sme prijali tichú dohodu, že starostov, podnikateľov či iné súrne stránky vybavujeme aj mimo stránkových dní. Budem žiadať krajský úrad, aby sa tento návrh netýkal minimálne sociálneho odboru.“
Niekde to ide
Niektoré okresné úrady pochopili, že na to, aby sa niekto mohol venovať občanom, nemusia všetci úradníci celý pracovný čas sedieť na stoličke. Vedúca organizačného odboru na Okresnom úrade v Žarnovici Judita Džadoňová povedala, že ich okres má množstvo odľahlých obcí a kopaničiarskych osídlení. Pri stanovení úradných hodín preto vychádzali z toho, aby si aj ľudia zo vzdialených obcí mohli vybaviť na úradoch viacero záležitostí naraz. V pondelok, utorok a vo štvrtok stanovili úradné hodiny do tretej, v stredu do pol šiestej a v piatok do dvanástej hodiny pre všetky odbory rovnako. Výnimky tvoria iba matriky a vysunuté pracoviská, kde zväčša pracujú pracovníčky iba na polovičný úväzok. Ide však o menšie obce, kde obyvatelia presne vedia, kedy si môžu svoje záležitosti na matrikách priamo v obci vybaviť. Aj Džadoňová si myslí, že z pohľadu pracovníkov okresného úradu je tento systém náročnejší. Funguje to tak, že ak občan nenájde pracovníka, ktorého priamo hľadá, môže si s niekým z príslušného odboru dohodnúť termín, prípadne mu ten pomôže iným spôsobom.
Je to proti občanom
Na Okresnom úrade v Bytči skúsili reorganizáciu práce, aby úradníci stíhali obedovať aj chodiť do terénu. Vedúci odborov zadelili pracovníkov tak, aby bol stále niekto stránkam k dispozícii – aj počas obednej prestávky. Nie vždy je však dotyčný úradník, ktorý vlastne len zastupuje, dostatočne kompetentný. „Stránku prijmeme, ale či ju aj vybavíme, to je otázne,“ hovoria úradníci takmer jednohlasne. Proces vybavovania sa tak podľa nich spomalí. „Je to krok späť,“ tvrdia.
Bude to po starom?
Z deviatich oslovených okresných úradov osem požiadalo krajské úrady o výnimku aspoň pre niektoré odbory. Zvyčajne sú to tie, kvôli ktorým navštevuje úrad najviac ľudí – sociálny odbor a kataster. Úradníci dúfajú, že ústretová smernica voči občanom dlho platiť nebude.
(kr, ko, eta, aha)