Úradníci na ministerstvách a aj experti EÚ tvrdia, že neznalosť v týchto veciach je obrovská.
Veľa sa zameškalo za bývalej vlády. V roku 1996 sme napríklad pre administratívnu nepripravenosť prišli o všetky prostriedky z Phare.
Koncom roka 1998 vstúpil do finančného mechanizmu Národný fond vytvorený na ministerstve financií (podlieha priamo štátnemu tajomníkovi Vaškovičovi). Fond je zodpovedný za tok európskych peňazí z Bruselu k nám, ale sprostredkúva aj naše požiadavky do Bruselu. Každý rezort, prichádzajúci do styku s európskymi peniazmi, to musí robiť cez tzv. implementačnú agentúru. Tá pripravuje tendre (výberové konania) a zabezpečuje kontrakty, aby sa vybraný projekt realizoval. V agentúre pracuje (mal by pracovať) štáb vyškolených úradníkov, ktorí ako predĺžená ruka dokážu usmerňovať ľudí vo firmách, v samosprávach a rôznych organizáciách, kde sa uchádzajú o peniaze z fondov EÚ. Implementačná agentúra musí mať licenciu od Európskej komisie.
Implementačné agentúry by mali vytvoriť sieť po celom Slovensku, ale zatiaľ ich je len päť. Preto teraz ministerstvá využívajú pri posudzovaní a dopracúvaní projektov tzv. implementačné jednotky, ktoré pomáhajú len odborne, ale nemajú rozhodovaciu kompetenciu posvätenú z Bruselu. Osobitné postavenie má agentúra na Úrade vlády, ktorá svojím spôsobom vykrýva nízky počet implementačných agentúr. Jednotka manažuje presun väčšiny projektov medzi Bruselom a Bratislavou. (ru)