BRATISLAVA - Nedobytné úvery, ktoré sa v uplynulých rokoch stali najväčším problémom slovenského bankového sektora, majú len minimálnu mieru návratnosti, hoci sa o ne zaujímajú aj renomovaní zahraniční investori. Slovenskej konsolidačnej (SKo), ktorá v minulom roku prevzala od Slovenskej sporiteľne, VÚB a IRB zlé úvery v celkovom objeme 96 miliárd korún, sa minulý rok podarilo získať späť len pol miliardy korún. Plán na tento rok počíta s 2,6 miliardy korún.
Podľa odborníkov je však tento zámer príliš ambiciózny. Hoci investori prejavujú záujem o odkupovanie starých úverov, získaná suma bude len zlomkom účtovnej hodnoty. Okrem toho bude SKo tento rok administratívne zaťažená svojím zlúčením s Konsolidačnou bankou, ktorá má podobné poslanie.
Väčšiu časť sumy plánovanej na rok 2001 chce SKo získať na zahraničných trhoch. V najbližších dňoch bude uzatvárať prvý pilotný projekt, v ktorom ponúka pohľadávky 116 dlžníkov za 12,8 miliardy korún. „Zaznamenali sme 20 záujemcov a očakávame minimálne štyri ponuky,“ povedal denníku SME námestník generálneho riaditeľa SKo Pavol Semzö.
Sumu, ktorú očakáva z predaja pohľadávok, nechcel špecifikovať. Vo všeobecnosti sa však výťažnosť nekvalitných pohľadávok tohto typu pohybuje pod 10 percentami z účtovnej hodnoty. „Aké budú ponuky, závisí napríklad od kvality pohľadávok, vymožiteľnosti práva, úrovne súdnictva či stavu ekonomiky,“ naznačil Semzö.
Po pilotnom projekte, na ktorom SKo spolupracuje s Barents Group, dcérou medzinárodnej konzultačnej spoločnosti KPMG, bude na jeseň nasledovať ďalší, v ktorom chce konsolidačná približne zdvojnásobiť ponuku pohľadávok.
Predaj aktív v zahraničí dopĺňa konsolidačná aj verejnými obchodnými súťažmi na Slovensku. Doteraz sa jej podarilo predať pohľadávky približne za dve miliardy korún. V najbližšej súťaži chce domácim záujemcom ponúknuť ďalších 4,5 miliardy korún.
Pri správe a predaji pohľadávok nachádza SKo jednoznačné dôkazy o porušení zákona na strane dlžníkov aj veriteľov. „Doteraz sme podali 70 až 80 žalôb,“ upozornil Semzö. Podľa informácií denníka SME sú medzi žalovanými zatiaľ len okresní riaditelia pobočiek. Kým bankári porušovali pravidlá na politickú objednávku alebo s cieľom získať osobný prospech na úkor banky, dlžníci si brali úvery, o ktorých vopred vedeli, že ich nesplatia. Ministerka financií Brigita Schmögnerová včera avizovala vznik osobitného výboru na prešetrenie okolností úverov, ktoré sa dostali do SKo.
JURAJ JAVORSKÝ