Viac by mal povedať dnes na tlačovej konferencii.
Dlhodobé spory
Už dlhší čas sa hovorilo o sporoch medzi Mertlíkom a niektorými staršími členmi vlády, zvlášť ministrom priemyslu a obchodu Miroslavom Grégrom. Trpezlivosť zrejme šéfovi rezortu financií došla v pondelok, keď vláda zmietla zo stola jeho návrh predaja štátneho podielu v niektorých energetických a plynárenských distribučných firmách. Kabinet sa priklonil ku Grégrovmu stanovisku.
Mertlíkov odchod je už deviatou zmenou vo vláde Miloša Zemana, ale zrejme tou najzásadnejšou. Minister financií bol totiž hlavným motorom privatizácie. Jeho rezignácia prišla v najmenej vhodnom čase - okrem predaja štátnych podielov v už spomínaných distribučných spoločnostiach sa totiž chystá aj privatizácia energetického gigantu ČEZ, zvyšku českého telecomu, Českých rádiokomunikácií a Komerčnej banky.
Objavila sa aj informácia, že Mertlíka k demisii donútil priamo Zeman. Český premiér to odmietol - sám vraj Mertlíka už dvakrát od odchodu z vlády odhovoril, tretíkrát to už nerobil. Pravda je, že „svojho“ ministra financií v sporoch so starou gardou na čele s Grégrom dostatočne nepodporoval. „Problém nie je v tom, že všetci chcú od ministra financií peniaze, ale v tom, že sa dostane do úplnej izolácie a v jeho realistickom postoji ho nepodporí ani premiér,“ komentoval situáciu politológ Ivan Gabal.
Mertlíkovej demisii predchádzala okrem porážky vo vláde aj prehratá stranícka bitka. Odstupujúci minister financií totiž na víkendovom zjazde sociálnych demokratov neúspešne kandidoval na post podpredsedu strany. Podpora skupiny okolo Petry Buzkovej na zvolenie nestačila. To pre jeho odchod z vlády rozhodujúce nebolo, ale určitý vplyv tu byť mohol. Mertlík zistil, že vo svojej strane príliš veľkú podporu pre svoje vládne bitky nemá.
Hľadá sa náhradník
Otázkou teraz je, kto Mertlíka vystrieda na čele rezortu financií a aký dopad to bude mať na privatizáciu. Na túto informáciu s napätím čakajú aj finančné kruhy. Podľa neoficiálnych informácií prichádza do úvahy podpredseda Poslaneckej snemovne František Brožík či podpredseda poslaneckého klubu ČSSD Přemysl Sobotka. Vylúčené tiež nie je, že ministerstvo dočasne preberie vicepremiér a nový šéf sociálnych demokratov Vladimír Špidla. Môže sa ale tiež stať, že štátnu kasu príde strážiť niekto úplne iný.
PRE SME - PETR PEŠEK, TV Prima
ZA ČO BOL KRITIZOVANÝ
D kríza v Investičnej a Poštovej banke, ktorá sa dostala do nútenej správy. Najväčším kritikom bola ODS
D návrhy postupov pri privatizácii pološtátnych podnikov (Miroslav Grégr)
D za problémy rezortu financií v oblasti verejného dlhu
D podpis pod listom, ktorý podnikateľom odporúčal informačný systém súkromnej firmy Direkta
D podpora bývalého predsedu výkonného výboru FNM Stiessa, ktorý mal falšované lustračné osvedčenie.
ZA ČO HO CHVÁLILI
C zrelé pôsobenie vo funkcii ministra financií
C nie príliš ľavicovú politiku, dokončovanie deregulácií a privatizácie (Ivan Pilip)
C vyvážený a kvalifikovaný postoj k EÚ (analytici)
C na Západe mal povesť profesionála, ktorý zrozumiteľne komunikoval s investormi
C nepodporoval Grégrovu revitalizáciu českého priemyslu.
(r)
REAKCIE NA DEMISIU
Premiér Miloš Zeman povedal, že mu je ľúto, že sa Mertlík rozhodol pre demisiu. Jeho dôvody na demisiu komentoval takto:
„Myslím si, že každý z nás vo vláde prehrá nejaké hlasovanie. Keď prehrám hlasovanie ja, tak to vyčítam sám sebe a hovorím si, že som asi nemal dostatočné argumenty, aby som presvedčil zástancov opačnej možnosti,“ komentoval Zeman Mertlíkove dôvody abdikovať.
Predseda ODS a parlamentu Václav Klaus si myslí, že Mertlík spravil množstvo chýb a dôvodov na jeho demisiu vidí dosť: „Myslím, že tam patrí najmä rozvrátenie našich verejných rozpočtov, škandálna kauza IPB, viac-menej odovzdanie kľúčov od štátnej pokladnice do rúk jednej finančnej skupiny - do rúk ČSOB.“
Miroslav Nosál z investičnej banky Merrill Lynch vnímal pôsobenie Mertlíka pozitívne: „Pre nového ministra bude ťažké vybudovať si rovnakú kredibilitu, ako má Mertlík a jeho námestník Mládek. Práve oni dvaja boli v posledných dvoch rokoch za celou privatizáciou.“