Singapurským lekárom sa včera podarilo oddeliť siamské dvojičky z Nepálu. Lekári sa s rozdelením zrastených mozgov trápili takmer celé štyri dni a štyri noci. Po viac ako 90 hodinách mohli dievčatá opustiť operačnú salu. Každá samostatne. Prvý raz v živote včera neležala 11-mesačná Ganga v tej istej izbe ako jej sestra Džamúna.
Operácia dopadla úspešne. Dievčatká však ešte stále nie sú mimo nebezpečenstva. „Sme opatrne optimistickí,“ povedal detský neurochirurg Keith Goh. Goh viedol lekársky tím, ktorý sa musel rozdeliť na dve skupiny. Tie sa potom pri operácii Gangy a Džamúny striedali. Podľa doktorov budú kritické nasledujúce dni. Vtedy sa aj ukáže, či došlo k poškodeniu mozgu. Podľa Goha sa ešte stále môže „stať niečo, čo nesúvisí s chirurgickým zákrokom“.
„Som šťastný, ak sú naše dievčatká v poriadku,“ povedal agentúre Reuters ich otec Bušan, ktorý sa po operácii zjavne upokojil.
Dievčatá mali dva mozgy, ale spoločnú lebku. Operácia ich mala zachrániť a umožniť im viesť v budúcnosti normálny život. Podľa pôvodných odhadov lekárov mala trvať 16 až 36 hodín. Počas zákroku sa ale ukázalo, že je to komplikovanejšie. Lekárom zabralo hodiny rozmotávanie množstva žíl, o ktoré sa delili. Plastickí chirurgovia potom celý deň zatvárali dievčatám lebky. Zložitejšie to bolo v prípade Gangy. Aj preto opustila operačnú sálu o päť hodín neskôr ako Džamúna.
Siamské dvojčatá spojené hlavou sú výnimočným prípadom. Podľa lekárov pôrod takto spojených detí pripadá na dva milióny pôrodov. Úspešná operácia je ešte výnimočnejšia. Ešte pred pár rokmi by to bolo celkom nepredstaviteľné. Vďaka novej trojdimenzionálnej obrazovej technike si ale teraz lekári môžu priebeh operácie nasimulovať dopredu. Goh tvrdí, že pred nimi sa o takýto zákrok pokúsili len štyrikrát. Podľa BBC boli lekári v Singapure len druhým tímom, ktorému sa to podarilo.
Samotní lekári považujú operáciu za jednu z najkomplikovanejších, akú kedy kto urobil. Mozgy dievčat boli totiž navzájom poprepájané. „Mozgy boli také prepletené, že to vyzeralo takmer ako jing a jang,“ povedal šéf plastických chirurgov Lee Seng Teik.
Dvojičky prišli do Singapuru spoločne s rodičmi a so starým otcom z Nepálu. „Vďakabohu, moje vnučky uvidím opäť. Dúfam, že sa čoskoro vrátia,“ povedala agentúre AP ich babička Devkumari Khatariová, ktorá zostala v Nepále.
Celá rodina je veľmi chudobná. Na operáciu sa im vyzbierali Singapurčania. Lekári operovali bez nároku na honorár. Z Nepálu do Singapuru ich previezli singapurské aerolínie zadarmo.
Ak všetko dobre dopadne, domov by sa mali vrátiť o tri-štyri mesiace.
(kos)