Vzhľadom na to, že fantázia je na Balkáne mimoriadne lacný tovar, lebo ho je hojnosť, ponúka sa množstvo často úplne protikladných vízií ďalšieho vývoja.
Scenár 1: Haag
Pranierovanie Miloševiča sa, podľa mienky „racionálnych legalistov“, hlavne z politického stredu a ľavého krídla vládnej koalície, definitívne a v blízkej budúcnosti skončí v Haagu, lebo ho tam čaká „iba“ doživotné väzenie za vojnové zločiny (čo je tam najvyšší trest), a doma možno aj poprava.
Scenár 2: zostane doma
Patrioticky naladení z radov vládneho pravého stredu a pravicovej opozície vôbec nepripúšťajú možnosť extradície Miloševiča: budú ho vraj súdiť len doma. Jeho prípadné medzinárodné zločiny jednoducho neuznávajú.
Jeden z dôvodov tohto odporu pramení z obáv, že by vydanie bývalého srbského a potom aj juhoslovanského prezidenta medzinárodnému súdu automaticky znamenalo priznanie štátnej zodpovednosti za rozpútanie vojny proti Chorvátsku a Bosne, a že to nútilo Juhosláviu zaplatiť vojnovú škodu.
Scenár 3: amnestia
Optimisti – Miloševičovi čoraz málopočetnejší stranícki kolegovia a nedostatočne dobre informovaní stúpenci – očakávajú, že ho čoskoro amnestuje jeho donedávna blízky spolupracovník, srbský prezident Milan Milutinovič (tiež obvinený v Haagu).
Scenár 4: samovražda
Nie je malý počet tých, ktorí veľmi vážne (psychiatri) alebo celkom nevážne (početní hazardní hráči) uvažujú o tom, či si Miloševič vôbec sadne na lavicu obžalovaných. Skupina popredných belehradských psychiatrov tvrdí, že je juhoslovanský exprezident „duševne chorá osoba“ s „genetickým zaťažením“(obaja rodičia spáchali samovraždu), že treba počítať aj so stresom vyvolaným „dlhodobými tlakmi z krajiny a zo zahraničia“, a že sú teda opodstatnené obavy, že vo väzení môže nad sebou sám vyniesť ortieľ.
Scenár 5: pomsta
Analyzuje sa sťažnosť, ktorú Miloševič napísal vo väznici a z ktorej sa usudzuje, že chce na jednej strane svoju obhajobu založiť na vlastnom hrdinstve a na druhej, že sa chce pomstiť tým, ktorí ho „zradili a nechali v kaši“, a otvoreným priznaním, že finančne podporoval ozbrojené vzbury v bývalých juhoslovanských republikách.
Scenár 6: čestné východisko
Špekuluje sa o verzii, podľa ktorej počas rokovaní vyjednávania Miloševičovi „istotne“ sľúbili čestné východisko: že sa nebude trvať na žiadnych medzinárodných vojnových zločinoch, že ho obvinia a mierne potrestajú iba za zneužívanie štátneho postu, lebo mnohým doma i vo svete nevyhovuje, aby vytriasol na verejnosti všetko, čo vie.
Scenár 7: liečebný ústav
Senzáciechtivosť bulvárnych plátkov však pátra po tučnom „kúsku“: exprezident vraj bude jednoducho vyhlásený za duševne chorú osobu a bude umiestnený do liečebného ústavu. A zvírený „haagsky“ prach sa pomaly usadí. Dokonca predpovedajú „vopred dohodnuté“ simulovanie samovraždy, ktoré sa skončí pokojným životom Miloševiča na vidieku s novou identitou a plastickou operáciou pozmenenou tvárou.
Jedno je isté: okolo horúcej kaše menom Miloševič chodí v tejto chvíli veľmi veľa osôb. Zo dňa na deň je však predsa len menej tých, ktorí sa vďaka nepretržitému nátlaku medzinárodného spoločenstva snažia do nej „fúkať“. A vzhľadom na to, že sa kaša nikdy neje taká horúca, aká sa navarí, rozuzlenie treba očakávať neskoršie.
Proces vydania Miloševiča bude mať viac fáz: juhoslovanské vrchnosti dostali písomný haagsky zatykač. Zároveň zväzové ministerstvo spravodlivosti oznámilo, že je sformulovaný návrh zákona o spolupráci s haagskym tribunálom, a že o ňom rozhodne parlament po voľbách v Čiernej Hore koncom tochto mesiaca. Vtedy hádam kaša už nebude taká horúca.
PRE SME – ZDENKO POP, Nový Sad