
FOTO SME – ĽUBOŠ PILC
BRATISLAVA – Politické strany sa boja, že sponzori o ne stratia záujem. Podľa zákona o združovaní v politických stranách a hnutiach sa totiž stal neznámy darca minulosťou. Ich sponzori by však ocenili diskrétnosť.
Keď sa člen predsedníctva SOP Marián Mesiarik dopočul, že jeho strana získala 16 miliónov korún ako dar, povedal: „To je dobré. Budem rád, keď nabudúce bude rozdiel darov oproti iným stranám ešte väčší, lebo ani jedna strana nevyžije len z členského, a orientovať sa len na príspevky štátu by nebolo správne.“
Podľa poslanca tejto strany Ferdinanda Petráka zo začiatku bola väčšina darcov členmi SOP. Predpokladá, že tradície sa zachovali. Na otázku, či v minulosti daroval SOP tisíce, státisíce alebo milióny, odpovedal: „Určite to neboli milióny. Tisíce.“
V SDKÚ má financovanie na starosti poslanec Gabriel Palacka. O tom, že by zverejnili mená sponzorov, zatiaľ neuvažovali. „Považoval by som to za neférové, lebo nikto z darcov s tým nepočítal.“ Na otázku, či darcovia SDKÚ naznačovali, že budú žiadať za poskytnutie peňazí v budúcnosti protislužbu, Palacka odpovedal: „Žiadny dar sme nedostali s tým, že by zaň niekto chcel protislužbu. Taký dar by sme odmietli. To neprichádza do úvahy a to, čo si darcovia myslia, za to ja nemôžem.“
Ako jediná zverejnila názov darcu SDĽ. Sú to Novácke chemické závody, ktoré darovali okresnému výboru SDĽ v Prievidzi dar v hodnote 20-tisíc korún.
K pohybom v straníckych pokladniciach dochádza najmä pred parlamentnými voľbami. Neobvyklá nie je ani prax, že veľké spoločnosti prispievajú do rozpočtov koaličného i opozičného tábora.
„Môžem to potvrdiť. Viem o niektorých firmách, ale nie je vhodné ich menovať. Nepokladám za korektné hovoriť teraz o firmách, ktoré v minulosti podporili HZDS a viem, že podporili aj iné strany. Toto je bežné aj v iných štátoch sveta,“ hovorí poslanec HZDS Sergej Kozlík. Podľa neho zverejňovanie darcov vyruší najmä sponzorov opozičných strán. Víta myšlienku spriezračnenia straníckeho hospodárenia – ale s mierou.
Ustanovenia, podľa ktorých politické strany postupovali pri vypracovaní správy za rok 2000, hovoria, že strany musia uviesť menovite takých darcov, ktorí jej za rok v úhrne venovali viac ako 50-tisíc alebo jednotlivý dar prevyšujúci 10-tisíc korún. Podľa zdrojov zvnútra politických strán tomuto ustanoveniu sa dá vyhnúť rozpísaním hodnoty daru na viac darcov.
K transparentnosti straníckeho života neprispela ani vláda. Vlani nesúhlasila s tým, aby sa do novely zákona o združovaní v politických stranách dostalo ustanovenie, že kontrolu financií môže vykonať nezávislý audítor. Údaje vo výročných finančných správach sú preto len výsledkom subjektívneho rozhodnutia straníckych sekretariátov. Skutočné príjmy a výdavky by však mali prekontrolovať audítori.
Takýto zámer je až v novele zákona o politických stranách a o komore audítorov poslanca SDĽ Ladislava Orosza. Parlament ju však ešte neschválil. Jej podstatou je, aby sa výročné správy politických strán dostali do paralmentu až po overení audítorom. Nezávislosť audítora sa má zaručiť žrebovaním.
IGOR STUPŇAN