
Poškodené lietadlo EP-3 na letisku Ling-šuej na ostrove Chaj-nan. Čísla na obrázku upozorňujú na škody.
FOTO - REUTERS
a žiada okamžité vydanie zadržiavanej posádky.
Čínsky minister zahraničných vecí Tchang Ťia-süan si predvolal šéfa americkej ambasády v Číne Josepha Pruehera a tlmočil mu hlbokú nespokojnosť Pekingu s tým, že Washington nie je ochotný prevziať zodpovednosť za nedeľňajšiu zrážku. „Naopak, Spojené štáty ukázali aroganciu, používajú chabé argumenty, zamieňajú si správne a chybné a bezdôvodne obviňujú Čínu,“ povedal minister po stretnutí s veľvyslancom.
Aj napriek tomu však americkí predstavitelia zaznamenali signály, že napätie sa uvoľňuje. „Vidíme gestá dobrej vôle a spolupráce a dúfame, že budú pokračovať,“ povedal nemenovaný americký predstaviteľ na ostrove Chaj-nan.
Spojené štáty americké sa v posledných hodinách usilovali dosiahnuť druhé stretnutie s 24-člennou posádkou špionážneho vojenského lietadla zadržiavaného čínskymi úradmi od jeho núdzového pristátia na čínskom území.
Prezident George Bush musí riešiť zatiaľ najvážnejšiu diplomatickú krízu od svojho nástupu do Bieleho domu. Vo svojom - doteraz najtvrdšom - vyjadrení vyzval, aby čínska strana spravila správny krok a vydala 24-člennú posádku aj s lietadlom. Agentúra AP citovala zdroj z Bieleho domu, podľa ktorého sa národnobezpečnostný tím prezidenta Busha pripravuje na rôzne scenáre ďalšieho vývoja. Ich súčasťou je vraj aj zrušenie Bushovej plánovanej cesty do Číny a stiahnutie niektorých diplomatov.
Washington tvrdí, že k zrážke došlo v medzinárodnom vzdušnom priestore a išlo o nehodu, preto na ospravedlnenie nie je žiadny dôvod. Čínsky prezident Ťiang Ce-min však v noci navčera pred odchodom na návštevu šiestich krajín južnej Afriky zopakoval výzvu, aby sa USA ospravedlnili a prevzali plnú zodpovednosť za incident.
(reuters, tasr, kos)