
Príslušníci špeciálnych juhoslovanských policajných jednotiek krátko pred útokom na rezidenciu exprezidenta Slobodana Miloševiča. FOTO - REUTERS
BELEHRAD, HAAG - Bývalého juhoslovanského prezidenta Slobodana Miloševiča, strojcu niekoľkých balkánskych vojen v poslednom desaťročí, včera nadránom po 26-hodinovom odpore v jeho vile zatkli a previezli do belehradskej centrálnej väznice. Podľa hovorcu srbskej vlády sa zatknutie obišlo bez krviprelievania.
Srbský minister vnútra Dušan Mihajlovič oznámil, že Miloševiča, obvineného zo zneužívania právomocí verejného činiteľa, z korupcie a finančnej sprenevery, začali vypočúvať.
Belehrad: Nemá to nič spoločné s ICTY
Exprezidenta údajne ubezpečili, že jeho zatknutie nemá nič spoločné s Medzinárodným trestným tribunálom pre bývalú Juhosláviu (ICTY), ktorý ho obvinil z vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti spáchaných v roku 1999 v Kosove. K pokusom o zatknutie Miloševiča Belehrad pristúpil krátko pred vypršaním lehoty, ktorú mu dala americká vláda. Pohrozila, že pokiaľ nový juhoslovanský prezident Vojislav Koštunica neodovzdá do konca marca jasné dôkazy o ochote spolupracovať s ICTY, zastaví mu ekonomickú pomoc vo výške 50 miliónov dolárov. Už včera popoludní začali Miloševiča vypočúvať. Vyšetrovateľ od exprezidenta žiadal vysvetlenie v prípade finančného transferu niekoľkých miliónov dolárov v rokoch 1994 až 2000. Srbská justícia sa pri obvineniach opiera o dokumenty, osobné vyhlásenia a bankové údaje. Prokurátor sa na základe výpovede rozhodne, či Miloševiča oficiálne obviní. Podľa srbského práva má na to šesť mesiacov. Krátko po výsluchu agentúry informovali, že sudca prikázal preventívne zadržanie na tridsať dní.
Slobodana Miloševiča podozrievajú aj z toho, že peniaze postupne presunul na svoje účty vo Švajčiarsku. „Ak majú dôkazy a informácie o týchto peniazoch, môžu si ich odo mňa zobrať ako darček,“ povedal Miloševič v rozhovore pre BBC.
Krátko po tom, ako sa bývalý juhoslovanský prezident vzdal úradom, hovorca Medzinárodného trestného tribunálu pre bývalú Juhosláviu (ICTY) vyhlásil, že bude od Belehradu požadovať vydanie Miloševiča do Haagu. Rovnako na seba nenechali čakať ani reakcie medzinárodného spoločenstva. Koštunica vydanie svojho predchodcu do Haagu odmieta. Navyše juhoslovanská ústava neumožňuje vydanie tamojších občanov do cudziny. Belehrad však dúfa, že zadržanie bývalého diktátora bude bez ohľadu na obvinenia pre Bushovu vládu dostatočným dôkazom, že nová vláda splnila podmienky spolupráce.
26 hodín v Titovej pevnosti
Miloševič pred svojím zatknutím policajtom povedal, že radšej zomrie, ako by sa živý vzdal polícii. Chvíľu sa údajne vyhrážal s pištoľou v ruke, že zabije ženu i dcéru. Podľa ministra vnútra táto hrozba vyplývala z nedorozumenia.
Kedysi najsilnejší muž v Juhoslávii odolával vo svojej zabarikádovanej rezidencii na ulici Uzicka v luxusnej belehradskej štvrti Dedinje pomerne dlho. Dom pôvodne slúžil generálovi Titovi. Prvý poplach prišiel v piatok 18.30 h večer, keď poslanci Miloševičovej Socialistickej strany opustili parlament, aby sa prišli zoznámiť so situáciou v okolí Titovho domu. Ministri vnútra a spravodlivosti vtedy zatknutie dementovali, no bezpečnostné jednotky už rokovali s Miloševičovými osobnými strážcami o jeho vydaní spravodlivosti. V piatok o desiatej večer opustilo vilu niekoľko limuzín. V tom istom čase USA avizovali odklad neposkytnutia finančnej pomoci Juhoslávii v prípade nezatknutia Miloševiča. Okolo polnoci sa Slobodan Miloševič objavil na balkóne. Usmieval sa. O 1.20 ráno poskytol telefonický rozhovor rozhlasovej stanici B 92 a o hodinu neskôr sa začal prvý policajný záťah. Bol neúspešný. Televízna stanica TV Studio B informovala, že Miloševičov dom odpojili od dodávky vody a elektrickej energie. Miloševičovci si však v dome zapli generátor.
Vzápätí desať policajtov vniklo do záhrady, bolo počuť výbuchy a streľbu. Miloševičovi osobní strážcovia začali strieľať. Potýčky si vyžiadali troch zranených. Policajnému komandu sa nepodarilo dom obsadiť.
O šiestej ráno srbské ministerstvo vnútra zistilo, že Miloševičovi osobní strážcovia sú členmi federálnych bezpečnostných zložiek. V okolí rezidencie sa zhromaždili Miloševičovi stúpenci i odporcovia. Juhoslovanská vláda spolu s opozíciou rokovala za zatvorenými dverami. Práve vtedy Gorica Gajevič, číslo dva v Miloševičovej socialistickej strane, pripustil, že sa exprezident „za istých podmienok“ vzdá. V nedeľu ráno o 4.40 h Miloševič súhlasil so zatknutím. Kolóna terénnych vozidiel a troch limuzín ho v rýchlosti previezla do väzenia. Popri ceste sa zhromaždili stovky členov hnutia Otpor. Posledného balkánskeho diktátora odprevádzali slovami: „Slobo, do Haagu!“
(taa, reuters, čtk, tasr)