a preferenciami
Sociológ Pavel Haulík si myslí, že vznik koalície Smer-SNS-HZDS spočiatku nepohne preferenciami týchto strán, keďže ich voliči si ju želali. Mohla by napríklad zvýšiť popularitu SDKÚ, pretože jej sympatizanti by mali pocit ohrozenia svojich predstáv o vývine krajiny.
Voliči KDH, ktoré sa ocitne v opozícii, zrejme zostanú stabilní a výraznejšie by sa asi nepohnú ani preferencie SMK.
Čo sa stane s ekonomikou
Podľa hlavného analytika UniBanky Viliama Pätoprstého je koalícia Smer-SNS-HZDS pre ekonomiku najrizikovejšia. Hrozí odklad prijatia eura, buď zmenou v stratégii, alebo pre neplnenie kritérií. Riziko spočíva aj v deficite verejných financií - najmä pre zamýšľané daňové zmeny a nižšiu sadzbu DPH. Veľké riziko naopak nehrozí pri druhom pilieri dôchodkovej reformy okrem zavedenia dobrovoľnosti. Prvý pilier by však mohol čeliť snahám o zmeny - najmä zníženia zásluhovosti.
Podľa analytika hrozí aj zníženie záujmu zahraničných investorov, ale veľa závisí od toho, či sa znepružní trh práce a aké vyhliadky by mala koalícia na dlhodobé prežitie.
Aké je šanca na dlhodobé prežitie koalície
Politológ Samuel Abrahám vidí koalíciu Smer-SNS-HZDS spočiatku ako stabilnú, ale jej rizikom sú dosahy na spoločnosť. Zo strednodobého hľadiska ju okolnosti môžu rozložiť, lebo strany budú hľadať vinníka. Aj preto pochybuje, že by vydržala štyri roky, najmä preto, lebo Európska únia bude vyvíjať tlak. Po páde takejto vlády by sa opozícia mohla ponúknuť do vlády. (knm, rf)