Kaštieľ na Slovensku, ktorý si kúpili Briti.
FOTO - INTERNET
Je to o manželskom páre v strednom veku z Anglicka, ktorý si zaumienil zakúpiť nejaký kaštielik na Slovensku, opraviť ho a vybudovať tam Boutique Hotel.
Kamera ich sprevádzala od príchodu do Budapešti, pobytu tam, prechod cez hranice po hľadanie rôznych majetkov. Časť z nich si našli na internete - niektoré boli na rozpadnutie, iné v nevhodnom okolí atď. Kamera bola s nimi aj počas návštevy Tatier, pokusu o kúpu ranču, počas lyžovania a pobytu v peknom hoteli. K nedostatkom sú kritickí, ale čo sa dá, to pochvália.
Prijateľný objekt napokon našli v Šalgovciach. Úplnou náhodou, keď sa už vzdali hľadania a zastavili sa v piešťanských kúpeľoch, sa im v bazéne prihovoril mladý ako-tak po anglicky hovoriaci Slovák, architekt. Spomenul im Šalgovce a išli sa tam spolu pozrieť. Do budovy - skoro rozpadnutej - sa hneď zamilovali. Našli aj majiteľa, ktorý im to bol ochotný predať.
Relácia ukázala celý proces vybavovania na rôznych úradoch, ich frustráciu z návštevy bratislavského pamiatkového úradu a byrokracie. Navštívili aj britskú ambasádu, kde im prisľúbili pomoc. Po rôznych vybavovačkách objekt kúpili. Toho mladého muža najali ako architekta.
V lodnej reštaurácii v prístave na Dunaji potom robili nábor personálu hotela. Ľudia, čo sa prihlásili, však mali slabú angličtinu alebo neboli vhodní. Mladý čašník menom Lukáš, ktorý ich obsluhoval a počul, o čo im ide, sa opatrne ponúkol sám. Pozdával sa im, zamestnanie mu ponúkli a on dal okamžite výpoveď a šiel s nimi do Šalgoviec.
Kaštielik už začali renovovať. Na postup renovácie dohliadajú spomínaní dvaja slovenskí zamestnanci, lebo noví majitelia sú často preč. Kamera ich sleduje, ako nakupujú rôzne potreby pre hotel v obchodoch v Bratislave. Z Anglicka si dali priviezť svoj nábytok.
Zatiaľ posledný diel bol o pohostení na britskej ambasáde a stretnutí so slovenskými biznismanmi. Už rokujú aj s potenciálnymi zákazníkmi, zúčastnili sa aj na automobilovej rallye veteránov, kde bol aj prezident Gašparovič. Je to celkom zaujímavé.
Slovensko ukazujú realisticky s občasnou byrokraciou, sem-tam zaostalosťou alebo zvykmi ako napríklad neodmysliteľný oldomáš - zapíjanie kúpy, oblievačka a šibačka na Veľkú noc, čo je pre nich veľmi podivné.
Celkovo Slovensko ukazujú dosť sympaticky. V takomto širokom rozsahu je to unikátny pohľad na Slovensko a vôbec na nejakú východoeurópsku krajinu.
Program pobeží ešte niekoľko týždňov a my v Austrálii držíme palce aj Slovensku, aj Angličanom, aby sa všetko skončilo happyendom.
stevennagy.blog.sme.sk
Autor: STEVEN NAGY