
Mladí Palestínčania často útočia na izraelské oddiely aj prakom. FOTO – TASR/AP
Keď minulý rok v septembri vypuklo palestínske povstanie, Alá a jeho štyria priatelia chodili s nadšením na miesta konfrontácií s izraelskými vojakmi a hádzali do nich kamene. Presne o šesť mesiacov neskôr sú traja z nich mŕtvi. „Všetko sme robili spolu a teraz – už ich viac niet,“ povzdychne si Alá, 21-ročný čašník v Gaze. Z pätice kamarátov ostal len on a jeho mladší brat, ktorý sa zotavuje z priestrelu žalúdka. „O čo vlastne ide v tejto intifáde, keď sú mŕtvych stovky?“ citovala jeho slová agentúra AFP.
Alá, rovnako ako stovky ďalších Palestínčanov, začína pochybovať o zmysle povstania, ktoré im zatiaľ prinieslo len biedu a utrpenie a žiadnu svetlú víziu slobody. Podľa agentúry Reuters v ňom prišlo o život 349 Palestínčanov, 13 izraelských Arabov a 67 Izraelčanov. Smútok v takmer každej rodine, čerstvé hroby, bieda, nezamestnanosť a anarchia – to je jeho hlavný výsledok. Predsa to neznamená, že bojový elán vyhasína a situácia sa postupne utíši. „Aj keď ľudia sú znechutení, vec nie je taká jednoduchá. Toto nie je záležitosť pár mesiacov,“ hovorí Ihláb, taxikár v Jeruzaleme, a pripomína, že prvá intifáda v 80. rokoch trvala šesť rokov. Táto zatiaľ len šesť mesiacov.
Vtedy na jej konci vodcovia oboch krajín odštartovali tzv. mierový proces z Osla, ktorý dal Palestínčanom víziu nezávislého štátu. Proces je prakticky mŕtvy a Palestínčania prišli od septembra aj o ten malý diel slobody, ktorý získali za uplynulých sedem rokov. Izraelská armáda ich drží uväznených na nesúvislých fliačikoch územia, ich ekonomika je v ruinách a v anarchii sa postupne potierajú všetky existujúce funkcie štátu. V porovnaní s historickými vojenskými bitkami ide o situáciu, keď je vojenské víťazstvo (Izraela) už jasné, len sa čaká na kapituláciu nepriateľa. Ale tak to vyzerá vlastne od začiatku. „Intifádu stále živia izraelské akcie a frustrácia zo zlyhania mierového procesu a myslím, že to tak bude ešte dlho,“ hovorí palestínsky analytik vo východnom Jeruzaleme Ghasan Chatíb. Najmenej dovtedy, kým bude v Izraeli premiérom Ariel Šaron, dodáva. (kl)