BRATISLAVA - Slovenská koruna je od piatka naviazaná na euro. O vyše pol roka skôr oproti plánu totiž vstúpila do devízového režimu ERM II, ktorý je označovaný za akúsi čakáreň na jednotnú európsku menu. V nej musí štát zotrvať aspoň dva roky, kým euro zavedie - je to jedno z Maastrichtských kritérií.
Koruna po siedmich rokoch ukončila režim tzv. plávajúceho kurzu. "Prijatie do ERM II je ocenením reformného procesu na Slovensku a zdravej hospodárskej politiky," povedal v sobotu minister financií Ivan Mikloš, ktorý spolu s guvernérom Národnej banky Ivanom Šramkom deň predtým v Bruseli tajne dohodol podmienky vstupu s Európskou centrálnou bankou a ministrami financií ostatných štátov únie.
Zmenu ocenil aj tieňový minister Smeru Igor Šulaj, aj keď pomerne zdržanlivo. "Beriem to ako fakt a ako krok v súlade s národnou stratégiou zaviesť euro v roku 2009." Hoci Šulaj je za neskoršie zavedenie eura, napriek tomu považuje Maastrichtské kritériá za "posvätné" a ich plnenie podľa neho prospieva ekonomike. "Z tohto pohľadu sa dá povedať, že vstup do ERM II vítam."
Vláda i Národná banka doteraz za termín vstupu do čakárne na euro označovali polovicu budúceho roka. Mikloš v októbri v rozhovore pre SME popieral naše informácie, že by sa uvažovalo o skoršom termíne. V tom čase však už rokoval s Bruselom.
Dnes hovorí, že bolo treba zachovať diskrétnosť, čo prikazujú aj pravidlá únie. "Keby sa o vstupe do ERM II diskutovalo v médiách, mohlo by to celý proces ohroziť."
Slovenská mena je na euro naviazaná pomerne voľne, jej kurz môže kolísať v rozmedzí od 32,69 do 44,22 koruny za euro. Aj tak sa však predpokladá, že bude stabilnejšia ako doteraz, mala by byť napríklad menej citlivá na politické problémy v okolitých štátoch. (eko)