BRATISLAVA - Pavol Rusko už nie je spolumajiteľom televízie Markíza, a to ani cez nastrčeného podnikateľa Františka Vizváryho. Americká spoločnosť CME kúpila v Markíze výraznú väčšinu a jej zástupcovia už oznámili licenčnej rade, že televízia zvýši objektivitu svojho spravodajstva. Očakáva sa odchod ľudí blízkych Ruskovi z vedenia televízie.
Pavol Rusko, podobne ako Vladimír Železný v Česku, prišiel nielen o televíziu, ktorú zakladal, ale príde zrejme aj o výraznú mediálnu podporu strany ANO, ktorej je predsedom.
Politici túto udalosť vítajú a zhodli sa na tom, že spravodajstvo televízie bolo doteraz neobjektívne. Predsedníctvo KDH, ktoré vyhlásilo Markíze bojkot, ho možno odvolá, ak sa ukáže, že spravodajstvo sa zmenilo k lepšiemu.
Spolumajiteľ televízie, firma CME, v pondelok oznámila, že po novom vlastní 80-percentný podiel v spoločnosti Markíza Slovakia, ktorá je držiteľom licencie. V spoločnosti STS, ktorá televíziu prevádzkuje, má teraz 90 percent. Za získanie tejto väčšiny zaplatila 28,7 milióna dolárov, čo je asi 922 miliónov korún.
Zvyšné menšinové podiely ostávajú v rukách súčasných majiteľov Jána Kováčika a Milana Fiľa.
Rusko, ktorý pred časom priznal, že Vizváry je len formálnym majiteľom jeho podielu v Markíze, podľa informácií SME zinkasuje asi 300 miliónov korún. Časť svojich podielov totiž predali aj Kováčik s Fiľom, a tie boli vyššie ako Ruskove.
Rusko sa vzdal svojho výrazného vplyvu v televízii zrejme až pod tlakom. Podľa informácií denníka SME z dvoch od seba nezávislých zdrojov z prostredia licenčnej rady a vedenia Markízy CME a zvyšní majitelia povedali Ruskovi, že ak zostane v Markíze, nepodpíšu žiadosť o predĺženie licencie televízie v budúcom roku. Boli údajne odhodlaní požiadať o licenciu samostatne pre novú televíziu.
Rusko by tak prišiel o všetko.
V krátkom čase by sa malo zmeniť aj personálne obsadenie televízie. Odísť by mal riaditeľ Vladimír Repčík, manželka Pavla Ruska Viera, ktorá spolupracuje na výrobe Televíznych novín, šéf spravodajstva Stanislav Pavlík a ďalší.
Podľa informácií SME sú najvážnejšími kandidátmi na post nového riaditeľa Markízy Richard Rybníček, riaditeľ STV, Matej Rybanský, riaditeľ centra reklamy v Markíze, a Václav Mika, jeden zo zakladateľov rádia Express.
Pavol Rusko mal včera vypnutý telefón a s médiami nekomunikoval.
Jeho hovorca Maroš Havran poskytol v mene Ruska novinárom len jednu vetu: "V súvislosti s televíziou Markíza sa uskutočnila jedna obchodná transakcia, ktorej súčasťou sa neskôr stal aj Pavol Rusko. Tá v plnej miere uspokojila všetky zainteresované strany."
Podmienkou dokončenia transakcie je schválenie zmien podielov Protimonopolným úradom.
CME vyplatí okamžite pri uzavretí transakcie 23,8 milióna dolárov, zvyšných 4,9 milióna dolárov do 31. mája 2006.
Generálny riaditeľ CME Michael Garin povedal, že "získanie kontroly nad touto výnimočnou stanicou bolo jednou z najdôležitejších priorít CME". Od kúpy očakáva zlepšenie výkonu televízie a vyjadril radosť, že "získavame kontrolu nad Markízou ešte pred obnovením jej licencie na budúci rok".
Mediálny analytik Radoslav Augustín si myslí, že teraz môže Markíza získať predĺženie platnosti licencie ľahšie. Upozornil, že licenčná rada už v minulosti udelila Markíze niekoľko pokút za neobjektívne spravodajstvo.
Aby vyvrátili akékoľvek špekulácie o neobjektívnosti spravodajstva, chce CME vypracovať a zverejniť akési pravidlá spravodajstva. Hovorkyňa CME Romana Tomasová odmietla spresniť, v čom bolo podľa spoločnosti doteraz spravodajstvo neobjektívne. "Nechceme sa vracať k minulosti, ale chceme pôsobiť na Markízu, aby vysielala v súlade s medzinárodnými štandardmi." (haj, zu)
Analýza
Odchod Pavla Ruska z Markízy zrejme súvisí s hrozbou, že televízia by mohla prísť o licenciu. Jej platnosť sa končí 14. septembra 2007, o predĺženie licencie musia majitelia Markízy požiadať do marca 2006.
Licenčná rada môže podľa zákona predĺžiť televízii licenciu sama, ale novú licenciu by už musel schváliť aj parlament. Pre americkú CME, ktorá do Markízy investovala asi miliardu korún, je teda oveľa jednoduchšie usilovať sa o predĺženie licencie.
Kým bol však Pavol Rusko jedným z majiteľov Markízy, hoci formálne predal svoj podiel Františkovi Vizvárymu, hrozilo, že licenčná rada Markíze licenciu nepredĺži. Jedným z dôvodov odmietnutia by mohlo byť zjavné prepojenie ANO a jeho predsedu Ruska na spravodajstvo Markízy.
Pavol Rusko sa tak stal pre majiteľov televízie nepohodlnou osobou.
Pomery v spoločnosti Markíza Slovakia, ktorá vlastní licenciu, boli uspôsobené tak, že na prijatie akéhokoľvek závažnejšieho rozhodnutia bol potrebný súhlas všetkých spoločníkov. Tento stav vyhovoval Pavlovi Ruskovi, pretože manažment televízie bol lojálny práve jemu.
Americká CME ani slovenskí podnikatelia - Ján Kováčik a Milan Fiľo - nemohli v Markíze urobiť žiadnu personálnu výmenu bez Ruskovho súhlasu. Podľa kuloárnych informácií manažéri svoje neotrasiteľné postavenie začali zneužívať na úkor výnosnosti televízie. Napätie medzi Pavlom Ruskom a ostatnými majiteľmi sa ešte väčšmi prehĺbilo.
Na rozdiel od nich Rusko do Markízy nevložil žiadne vlastné milióny. Jeho vklad spočíval v konexiách, ktoré mu v roku 1996 umožnili získať vysielaciu licenciu. Tieto konexie sú dnes bezcenné.
Ako sa zmenili pomery v Markíze
Licenciu na vysielanie TV Markíza má spoločnosť Markíza Slovakia, jej vlastnícke pomery sa zmenili takto:
Pred zmenou vlastníckych vzťahov:
CME | 34 % |
Media Invest (Kováčik) | 16 % |
A.R.J. (v tom 34 percent Vizváry, alias Rusko, zvyšok kontrolovali podnikatelia Kováčik a Fiľo) | 50 % |
Po zmene vlastníckych vzťahov:
CME 80 % |
Fiľo a Kováčik 20 % |
Ak cena obchodu bola 28,7 milióna dolárov, tak zo zmeny vlastníckych vzťahov vyplýva, že Vizváry, resp. Rusko, mohli získať 34 percent z tejto sumy (t. j. 313,6 mil. Sk).
Kto získa rozhodujúci podiel v Markíze Slovakia, získa automaticky rozhodujúci podiel aj v STS, ktorá je prevádzkovou spoločnosťou.
STS, firma, ktorá prevádzkuje televíziu, pred zmenou vlastníckych vzťahov:
CME 49 % |
Markíza Slovakia 51 % (Vizváry, alias Rusko, Kováčik, Fiľo) |
STS po zmene vlastníckych vzťahov:
CME | 90 % |
Markíza Slovakia | 10 % (Fiľo, Kováčik) |