Vyplýva z toho, že ústava nedovoľuje zvýhodňovať Rómov len preto, lebo patria k etnickej skupine.
Minister spravodlivosti Daniel Lipšic (KDH), ktorý pred súdom zastupoval vládu, výrok privítal ako jeden z kľúčových pre vývoj ústavnosti. Vicepremiér Pál Csáky (SMK) naopak hovorí, že z politického hľadiska ide o "nie celkom dobrú správu".
Lipšic od začiatku sporu tvrdil, že zákon, ktorý zvýhodňuje Rómov napríklad pri prijímaní do škôl, diskriminuje Nerómov. Argumentoval, že ústava zaručuje rovnosť všetkým občanom bez ohľadu na ich etnický pôvod. Ústavný súd mu dal za pravdu.
Európska únia odporúčala členským štátom, aby pomáhali znevýhodneným skupinám obyvateľstva, ale podľa predsedu Ústavného súdu Jána Mazáka nemienila zasahovať do ich ústavných systémov.
Hovorkyňa eurokomisára Vladimíra Špidlu Katharina von Schnuberin reagovala na výrok nášho súdu slovami, že "členské štáty nemajú povinnosť" prijať opatrenia na tzv. pozitívnu diskrimináciu, ale niektoré tak robia. Ako príklad uviedla Česko, Fínsko a Holandsko.
Splnomocnenkyňa vlády pre rómske komunity Klára Orgovánová verí, že výrok súdu neohrozí pomoc Rómom, ktorú vláda naplánovala. Ide o rôzne vzdelávania rómskych detí, sociálnú pomoc a zdravotnú starostlivosť.
Lipšic zdôrazňuje, že pomáhať Rómom síce treba, ale nie preto, že sú Rómovia. "Je možné zvýhodňovať osoby, ktoré sú v sociálnej núdzi, aj napriek tomu, že 95 percent z nich je príslušníkmi rómskeho etnika," povedal.
Faktom je, že pomoc Rómom bude odteraz závisieť už len od vôle samotnej vlády, a nie od zákona. Ďalšia vláda nebude k takejto pomoci ničím viazaná.
Odsek sporného zákona hovoril o tom, že "na zabezpečenie rovnosti príležitostí" sa môžu prijať opatrenia, ktoré zabránia znevýhodneniu súvisiacemu "s rasovým pôvodom alebo etnickým pôvodom". Túto časť schválil parlament na návrh poslancov SMK. Vláda z iniciatívy ministra Lipšica tento odsek napadla na Ústavnom súde.
Autor: sen, sp, lk