Včera si nikto z politikov netrúfol predpovedať, či dnes parlament začne pracovať.
Vládnej koalícii sa však včera večer podarilo získať na spoluprácu dvoch poslancov HZDS Eduarda Kolesára a Karola Džupu. Obidvaja podpísali dohodu o spolupráci s klubom ANO okolo poslancov Ľubomíra Lintnera a Jirka Malchárka. Členmi klubu sa však zatiaľ nestali. Podľa Malchárka obaja poslanci budú s klubom ANO koordinovať svoj postup v parlamente.
Podpredseda HZDS Viliam Veteška povedal, že "život ukáže, prečo sa tak stalo a čo bola skutočná príčina odchodu". Podotkol, že si to vôbec nevie vysvetliť.
Minulý týždeň sa prezentovalo spolu najviac 73 poslancov, na odblokovanie parlamentu treba 76. Premiér sa snažil získať na svoju stranu nezávislých poslanocv, ktorí by parlament odblokovali. V hre boli najmä Ivan Šimko, Ivan Kiňo a Gustáv Krajči.
So šéfom strany Misia 21 Ivanom Šimkom včera premiér rokoval bez úspechu. Šimko sa nebude prezentovať, nevylúčil však, že v priebehu dňa zmení stanovisko, ak sa na tom zhodne operačný štáb jeho strany.
Ivan Kiňo má zdravotné problémy a niektoré zdroje tvrdia, že sa asi vzdá poslaneckého mandátu. S Kiňom sa nám nepodarilo skontaktovať. Keďže pôvodne kandidoval za HZDS, jeho mandát by získala Mečiarova strana.
Gustáv Krajči agentúre SITA povedal, že sa rozhodne až tesne pred hlasovaním. Tvrdí, že sa nenechá vydierať koalíciou ani opozíciou.
Koalícia definitívne získala nezávislého poslanca Hermana Arvaya, ktorý sa stal členom Lintnerovho klubu ANO. Arvay s koalíciou hlasoval aj minulý týždeň.
Ďalší nezávislý poslanec Ladislav Polka by mal takisto podporiť koalíciu, neodišiel preto ani na dovolenku
Nezávislý Ján Gabriel príde do parlamentu a "vyzerá to tak", že sa bude prezentovať s koalíciou. Gabriel hovorí, že nezávislí poslanci sa ocitli medzi mlynskými kameňmi a "každý sa na nás vyhovára".
Nezávislý Miroslav Maxon povedal, že poslanci, čo sa hlásia k HZD, sa nebudú prezentovať a rovnako sa zachovajú podľa Zuzany Martinákovej aj poslanci Slobodného fóra. "Čas do začiatku schôdze sa nevyužil na seriózne rokovania, nemáme prečo meniť svoj postoj," povedala.
Koaliční politici nechceli povedať, či sa k nim dnes nepridá aj nejaký opozičný poslanec, lebo "noc je dlhá a do rána sa môže všeličo stať".
Parlament sa minulý týždeň tri dni po sebe neprezentoval v dostatočnom počte, šéf parlamentu Pavol Hrušovský preto nemohol otvoriť schôdzu poslaneckej snemovne. SMK a KDH spoločne s opozíciou začali hovoriť o predčasných voľbách. Zatiaľ však nie je zhoda na konkrétnom termíne.
Parlament bude dnes hlasovať o schôdzi s jediným bodom programu, ktorým je nástup náhradníka za zosnulého poslanca SMK Zsolta Komlósyho a až potom by sa malo hlasovať o schôdzi, ktorá má plánovaných okolo 90 bodov programu.
Opozícia však nemieni odhlasovať schôdzu s nastúpením náhradníka. Podľa volieb SMK patrí 20 kresiel, teraz ich má obsadených 19. Podpredseda HZDS Veteška odmietol, že by opozícia nechcela rešpektovať výsledok volieb. "Nie je naša chyba, že parlament nepracuje, to nevie zabezpečiť vládna koalícia."
Predseda klubu KSS Vladimír Ďaďo povedal, že nemá výhrady k nastúpeniu náhradníka, ale ak koalícia odmieta diskutovať a "stále sme pre niektorých extrémisti, tak nech sa bavia na úrovni extrémistov".
Predseda klubu SMK Gyula Bárdos povedal, že z morálneho hľadiska je neakceptovateľné, aby opozícia bránila nastúpeniu náhradníka. "Na obštrukciu má opozícia právo, ale v takejto situácii?"