Pochybnosti má aj finančná polícia.
Zákon má platiť od septembra a podľa Trnku sa už tí, ktorých mal postihnúť, stihli proti nemu zabezpečiť. Finančnú políciu napriek tomu zavalí veľké množstvo udaní, obáva sa Trnka, ktorý sa odvolal na skúsenosti s udavačstvom počas vojnového slovenského štátu.
Seminár o zákone zorganizovala strana Smer, ktorej predseda Robert Fico zákon predkladal do parlamentu. Prišiel Trnka, minister spravodlivosti Daniel Lipšic z KDH, prokurátori aj policajti.
Fico pripúšťa, že nelegálni zbohatlíci majú pred zákonom náskok už aspoň päť rokov a kto "bol šikovný, si majetok upratal".
Napriek tomu si Fico myslí, že "nemôžeme rezignovať" a že vo viacerých prípadoch nie je jednoduché nelegálny majetok zabezpečiť a zákon ešte môže byť účinný.
Podľa Trnku však nastanú problémy pri získavaní dôkazov, lebo polícia v týchto prípadoch nesmie robiť domové prehliadky a banky jej nebudú musieť dať nahliadnuť do účtov. Podľa Jaroslava Plunára z finančnej polície chýba vykonávací predpis, ako postupovať v praxi.
Trnka navyše tvrdí, že na postihy ľudí s nelegálnym majetkom stačia aj dnešné zákony a inštitúcie a "ak tieto orgány nie sú efektívne, treba hľadať dôvody a nie vytvoriť nový zákon".
Dekan banskobystrickej právnickej fakulty Mojmír Mamojka varoval, že ak sa sociálno-ekonomické problémy riešili zákonom, nikdy sa to neskončilo dobre.
Lipšic naopak zákon víta a hoci predpokladá, že skončí na Ústavnom súde a možno až v Štrasburgu, nemyslí si, že je v rozpore s ústavou či ľudskými právami.
Možný spor vidí minister spravodlivosti v tom, že zákon pôsobí do minulosti a že dôkazné bremeno bude na preverovaných osobách.
Fico s Lipšicom ubezpečili prokurátorov a finančných policajtov, že ak súd dá za pravdu preverovanej osobe, nikto ich za to nebude trestať. Dostanú aj posily, aby zvládli novú agendu.