
V Británii budú možno musieť zlikvidovať desiatky tisíc zvierat.
FOTO - REUTERS
Podľa Organizácie Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) „žiadna krajina sa nemôže domnievať, že je chránená pred nebezpečenstvom“ tejto choroby. V Európe je cítiť veľmi silné obavy.
Britská vláda sa včera rozhodla spraviť radikálny krok a už dnes by sa malo začať s masovým zabíjaním hospodárskych zvierat, ktoré mohli prísť do styku s nakazenými zvieratmi. Podľa ministra poľnohospodárstva Nicka Browna možno zlikvidujú desiatky tisíc zvierat. Predseda vlády Tony Blair toto rozhodnutie v parlamente obhajoval ako rozumné riešenie. Napriek veľkej snahe sa v utorok choroba z Británie dostala do Francúzska.
Pre Blaira je slintačka a krívačka úderom pod pás. Má veľmi dobré vyhliadky vyhrať vo voľbách, ktoré chcel zvolať na 3. mája. Jeho plán je ale po ďalšom vzplanutí nákazy ohrozený. Ozýva sa stále viac hlasov, ktoré tvrdia, že konanie volieb v tomto termíne by nebolo správne. „Neviem si predstaviť, ako by mohla prebiehať predvolebná kampaň v oblastiach, ktoré sú teraz v karanténe,“ povedal predák farmárov Ben Gill. „Ako môže ísť akákoľvek vláda do volieb, keď sú stovky voličov uväznené vo vidieckych oblastiach, keď je obloha stále čierna dymom z horiacich zvierat a vidiek je na kolenách,“ apeloval na Blairov kabinet denník Daily Mail.
Z včerajších vyjadrení Blairovho hovorcu ale skôr vyplývalo, že premiér svoj volebný plán zatiaľ zmeniť nechce. Ak by sa mali voľby skutočne konať v máji, na konečné rozhodnutie mu už zostávajú len dva týždne.
Británia má síce zo všetkých štátov najväčšie starosti, ale problémy sú prakticky v celej Európe. Nemecko včera vydesili anglickí fanúšikovia, ktorí prišli na futbalový zápas Bayern Mníchov - Arsenal Londýn. Bavorský zväz poľnohospodárov nabádal svojich členov, aby atraktívny zápas zďaleka obišli a vôbec do Mníchova necestovali, pretože Angličania by mohli do Bavorska zavliecť nákazu. Požiadavky na odloženie zápasu bavorská vláda nevypočula s tým, že krátkodobý odklad by aj tak nemal potrebný účinok. Po zápase na mníchovskom olympijskom štadióne se ale mali starostlivo zbierať všetky odpadky a hneď ich mali odviezť do spaľovne. Prísnu kontrolu museli podstúpiť aj fanúšikovia Arsenalu, ktorým nemeckí colníci na hraniciach zobrali všetky potraviny.
Po správach, že krívačka a slintačka sa už vyskytla v susednom Francúzsku, ovládli nemeckú politiku varovania pred nadmerným cestovaním. Pomoc v boji proti preneseniu infekcie nevylučuje ani armáda.
(mch, reuters, čtk)