Niektoré médiá priniesli informáciu, že profesionálni strelci v uniformách by mali pomôcť pri likvidácii zvierat vo voľnej prírode, ktoré sa pohybujú okolo postihnutých fariem a mohli by tak prispieť k ďalšiemu šíreniu slintačky a krívačky. Minister ale túto možnosť vylúčil.
Doteraz najdôležitejšími armádnymi pomocníkmi medzi poľnohospodármi boli vojenskí veterinári. Brown ale nevyvrátil možnosť, že by sa v najhoršom prípade mohli na vybíjaní stád zúčastniť aj vojaci. Ich nasadenie sa dá očakávať vo výnimočnom prípade, ak by bolo potrebné rýchlo zlikvidovať veľmi veľké množstvo zvierat.
Británia stojí pred ťažkou voľbou. Úrady sa totiž musia veľmi rýchlo rozhodnúť, čo spravia s pol miliónom zdravých oviec, ktoré by mali premiestniť späť na ich domovské farmy, aby mohli vrhnúť jahňatá (bahnenie). Sú len tri možnosti riešenia – buď ovce vrhnú jahňatá tam, kde sú, alebo ich prepravia na farmy, odkiaľ pochádzajú (veľmi riskantná možnosť). Tretia možnosť je všetky ich zlikvidovať. O prípadnom spôsobe likvidácie zatiaľ nie je nič známe.
Britskí farmári zatiaľ prepadajú čoraz hlbšej depresii. „Ako sa mám brániť proti nákaze, ktorá sa šíri aj vzduchom,“ bezmocne si vzdychol v rozhovore jeden z nich. Bezútešnosť dní, ktoré trávi spolu so svojimi zvieratmi v izolácii na farme, BBC zachytila v dokumente, ktorý je na internete.
Včerajšie stretnutie britských farmárov a hoteliérov s premiérom Tonym Blairom zatienila správa o tom, že nákaza už dorazila aj do Francúzska. Po stretnutí vyjadrili ľútosť nad tým, že sa choroba dostala aj do Francúzska. „Hlboko ľutujeme, čo sa stalo,“ povedal Brown. (mch)