NEW YORK – Česká republika vedie v posledných dňoch diplomatický spor so Spojenými štátmi. Dôvodom je český návrh rezolúcie OSN kritizujúcej porušovanie ľudských práv na Kube, ktorá má tento rok obsahovať aj dodatok odsudzujúci americké sankcie proti Kube. Rovnaký dodatok sa Česko neúspešne pokúšalo dostať do rezolúcie aj v posledných dvoch rokoch. „V minulých rokoch principiálnosť ustúpila taktike, teraz chceme principiálnosť taktike nadradiť,“ vysvetľoval hovorca českého ministerstva zahraničných vecí Aleš Pospíšil.
Kým americký minister zahraničných vecí Colin Powell český dodatok kritizuje, americkí podnikatelia s ním vrelo súhlasia.
Za nespokojencov z radov biznismenov prehovoril prezident prestížnej Obchodnej komory USA Thomas J. Donohue, ktorý s početnou delegáciou amerických obchodníkov navštívil v polovici roka 1999 Kubu a hovoril s kubánskym vodcom Fidelom Castrom. Odvtedy sa nestalo nič, čo by zmenilo jeho názor, že sankcie je nutné zrušiť a americkí podnikatelia sa o to musia každodenne zasadzovať. „Americké embargo poškodzuje amerických podnikateľov, pracovníkov a farmárov, ktorí by mohli ťažiť z obchodovania s Kubou. Poškodzuje aj kubánsky ľud a poskytuje Castrovi dokonalú výhovorku, prečo stroskotalo centralizované plánovanie,“ vyhlásil vlani vo Washingtone na seminári pre CATO Institute.
Obchod s Kubou by pomohol rozvoju miestneho súkromného sektora, ktorý by urýchlil zmeny. „Našou povinnosťou je živiť (na Kube) iskru súkromného sektora a rozdúchavať ju do plameňa,“ uviedol Donohue. Jednostranné sankcie sú takmer vždy neúčinné a profitujú z nich iní, upozornil šéf komory v žiarlivej narážke na európsko-kanadskú konkurenciu, ktorá získava náskok, pretože s Kubou obchoduje a dokonca tam investuje. Tieň nesúhlasu zaznel i z Freedom Housu, americkej mimovládnej a neziskovej organizácie, ktorá sa usiluje v rámci svojho kubánskeho programu nadviazať kontakty s kubánskymi disidentmi. Podľa jej hovorcu Michaela Goldfarba by bolo dobré, keby Američania mohli na Kubu aspoň ľahšie cestovať.
Viceprezident Lexington Institute Phil Peters uviedol, že embargo zavrhujú kubánski disidenti i kubánska katolícka cirkev. „Poškodzuje kubánsky ľud a znižuje možnosť amerického vplyvu,“ uviedol Peters. Odborník na kubánske záležitosti dodal, že väčšina vlád sa, samozrejme, stavia proti praktikám kubánskeho režimu v oblasti ľudských práv, ale rovnako sa stavia proti americkým sankciám. „Ak český návrh rezolúcie obsahuje tieto dve stanoviská, nevidel by som to ako ústupok Castrovi,“ vysvetlil Peters.
(čtk, r)