BRATISLAVA – Slintačka už dorazila z Británie na európsky kontinent. Slovenskí chovatelia, veterinári i politici bijú na poplach.
Zavádzajú sa také prísne ochranné opatrenia, na aké si pamätníci spomínajú z roku 1973. Vtedy sa u nás vyskytla nákaza slintačky zatiaľ poslednýkrát.
Prvé ohnisko nákazy na kontinente sa objavilo na farme v Mayenne v západom Francúzsku. Ďalšou krajinou, v ktorej by mohlo ochorenie prepuknúť, je Taliansko, kam mohli nákazu priniesť zvieratá dovezené z Francúzska.
Väčšina európskych krajín na správu bleskovo zareagovala zákazom dovozu hospodárskych zvierat a mäsových výrobkov z Francúzska. V Bruseli rokoval o ďalších opatreniach Stály veterinárny výbor Európskej únie.
Podľa francúzskeho ministra poľnohospodárstva Jean Glavanyho sa nedá vylúčiť, že vírus, ktorý sa veľmi ľahko šíri, je už aj v ďalších oblastiach krajiny. Ďalšie tri podozrivé prípady sa objavili na farme neďaleko Paríža, na ktorej je aj dobytok, ktorý bol predtým na farme v Mayenne.
Slovenskí poľnohospodári tvrdia, že sú zvyknutí na povinnosť dezinfekcie a na najrôznejšie opatrenia aj za bežných okolností. Teraz je to skrátka oveľa prísnejšie. Každý chovateľ to podľa nich robí vo vlastnom záujme, lebo nedôslednosťou ohrozí v prvom rade sám seba.
„Riskoval by nielen pokutu, ale aj trestné stíhanie,“ uviedol predseda družstva DEVIO Nové Sady v Nitrianskom okrese Ivan Oravec, ktorý je zároveň predsedom Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory. Problémom je dodržať nariadenia úplne do bodky. Prezliekaním osôb, dezinfekčnými bazénmi alebo uzatvorením objektov možno podľa neho síce zabrániť nákaze, ale „zastavte napríklad vietor, zabráňte, aby sa do voľných výbehov nedostal žiaden vták! Slintačka sa môže preniesť aj takto. Nemôžeme stavať konštrukcie nad výbehmi. To sa jednoducho nedá,“ vysvetlil Oravec. (ru, mch)
Tematicky príbuzné články:
Slintačka a krívačka dorazila na kontinent
Čo sa deje u nás
Gepard nakazený BSE
Zlikviduje Británia pol milióna oviec?
Ako ich zabíjajú