
Socha Budhu pred zničením.
FOTO - REUTERS
V sobotu večer pricestoval do oblasti generálny tajomník OSN Kofi Annan s nádejou, že sa mu podarí Taliban presvedčiť. V nedeľu poobede sa mal v susednom Pakistane stretnúť s afganským ministrom zahraničných vecí Vakílom Ahmadom Muttavakkilom. „Sochy sú tiež zaradené do programu rokovania. Chcel by som Annanovi povedať, že je to vnútorná a náboženská otázka a že nemáme v úmysle vyvolať konfrontáciu so svetom,“ vyhlásil minister. Podľa agentúry Reuters by však Muttawakil radšej hovoril o sankciách OSN proti Afganistanu. Neskôr sa ukázalo, že v čase ich stretnutia boli už sochy zničené.
Valné zhromaždenie OSN na zvláštnej schôdzke v noci na nedeľu dôrazne vyzvalo Taliban, aby prijal okamžité kroky na zabránenie ďalšej deštrukcie afganského kultúrneho dedičstva.
Ešte niekoľko hodín pred definitívnym zničením sôch sa objavili informácie, že by si to islamskí fundamentalisti predsa len mohli rozmyslieť. Talibanský ambasádor v Pakistane Abdal Salám Zaíf povedal, že sochy môže zachrániť medzinárodný tím náboženských činiteľov a delegácia Organizácie islamskej konferencie. „Ak sa tieto dve strany zhodli, že to nie je správne, budeme to akceptovať,“ vyhlásil Zaíf. Iné zdroje však v tom čase informovali, že sochy už nestoja. Výnos o zničení sôch vydal najvyšší vodca Talibanu mull Muhammad Umar 26. februára, teda mesiac po tom, čo OSN schválila sankcie proti Afganistanu s cieľom prinútiť ho vydať teroristu Usáma bin Ládina, ktorého USA viní z mnohých atentátov.
Hnutie Taliban ovláda viac ako 90 percent afganského územia. Jeho vládu oficiálne uznali iba tri krajiny - Pakistan, Saudská Arábia a Spojené arabské emiráty.
(reuters, čtk, tasr)