ŠAĽA, BRATISLAVA - Viac ako tisíc zamestnancov chemickej fabriky Duslo Šaľa dostalo v týchto dňoch možnosť rýchlo zbohatnúť. Česká firma Agrofert podnikateľa Andreja Babiša im ponúkla, že od nich kúpi akcie firmy Prezam, ktorá Duslo vlastní.
Za jednu akciu zamestnaneckej spoločnosti Prezam zaplatili pracovníci podniku pred deviatimi rokmi 100 korún. Agrofert im teraz ponúka za tú istú akciu vyše 70-tisíc. Robotníci vtedy nakupovali akcie zväčša v balíkoch po piatich kusoch, dnes za ne teda môžu dostať takmer 360-tisíc korún.
Násilné prevzatie, teda ovládnutie Dusla českým Agrofertom proti vôli samotnej firmy, sa začalo tým, že dvaja manažéri podniku svoje vysoké podiely v Prezame predali a Agrofertu sa tak otvorili dvierka k ovládnutiu podniku. "Keď predali papaláši, prečo by som nepredal aj ja?" pýta sa 66-ročný dôchodca, bývalý zamestnanec Dusla, ktorému včera vyplatili 10-percentnú zálohu, teda vyše 35-tisíc na ruku.
Právnická kancelária odkupuje akcie na Obecnom úrade v obci Močenok, kde sedia traja notári a spisujú s ľuďmi zmluvy o budúcich zmluvách. Vykupovať sa bude do soboty. "Nám je jedno, či bude vo vedení Kollár (súčasný riaditeľ - pozn. red), Babiš, alebo niekto iný, len aby bola robota," zalomila rukami žena z Dusla, bývalá majiteľka piatich akcií, ktorá onedlho zbohatne o vyše štvrť milióna.
Duslo Šaľa je jedným z najväčších slovenských podnikov s ročnou výrobou za viac ako osem miliárd. Zamestnáva takmer 2900 ľudí. Babišov Agrofert, ktorý je s tržbami 120 miliárd českých korún najväčšou súkromnou firmou v Česku, mal o chemičku záujem už dlhší čas. Na Slovensku zatiaľ ovláda len bratislavský Istrochem.
Autor: bej, tv