BRATISLAVA - Tesne pred kľúčovým rozhodnutím o privatizácii Slovenských elektrární sa verejnosť dozvedela pravdepodobné sumy, ktoré ponúkajú zahraniční investori. Denníku Pravda ich poskytol predseda Smeru Robert Fico s odvolaním sa na "objektívne zdroje".
Informácie o cenách mohli mať členovia privatizačnej komisie, medzi ktorými je za stranu Smer Marián Kondrót. Jeho reakciu sa nám však včera nepodarilo získať.
Podľa Transparency International Slovensko išlo minimálne o porušenie "štábnej kultúry", ktorá je obvyklá pri verejných súťažiach. "Pokiaľ prebieha práca komisie, ktorá sa má skončiť vyhodnotením a zverejnením ponúk, tak nevidím dôvod na takúto aktivitu," povedala Emília Sičáková-Beblavá z Transparency. "Prípadné porušenie zákona závisí aj od toho, či boli členovia komisie viazaní mlčanlivosťou a podpísali nejaké vyhlásenie tohto typu," povedala. Podľa Dagmar Hlavatej z ministerstva hospodárstva členovia komisie sú viazaní mlčanlivosťou. To, či bol Ficov zdroj Marián Kondrót, prípadne iný člen komisie, sa nám nepodarilo zistiť.
Fico v stredu vyhlásil, že považuje privatizáciu Slovenských elektrární za netransparentnú. Podľa Sičákovej by jeho tvrdenie obstálo vtedy, ak by komisia nebola ochotná zverejniť informácie po vyhodnotení ponúk.
Najvyššiu cenu za elektrárne - 40 miliárd korún údajne ponúkol taliansky Enel. Svoj záujem však podmienil zrušením niektorých, pre elektrárne nevýhodných zmlúv. S cenou 31 miliárd vstúpila do privatizačného tendra česká spoločnosť ČEZ. Zo svojho záujmu však vylúčila dávnejšie havarovanú jadrovú elektráreň A, ktorá je v likvidácii a elektráreň V1. Tú sa Slovensko v prístupovej zmluve zaviazalo predčasne odstaviť v rokoch 2006 až 2008. Najmenej je za elektrárne ochotný zaplatiť ruský RAO UES International, o dvanásť miliárd menej ako Česi.
O tom, ktorá ponuka je najvýhodnejšia, mala včera rozhodnúť privatizačná komisia na odporúčanie privatizačného poradcu. Výsledok však v čase uzávierky nebol známy. V prípade, že by komisia o favoritovi nerozhodla, môže vyzvať investorov na spresnenie alebo doplnenie svojich ponúk. Konečné odporúčanie komisie musí schváliť vláda, ktorej patrí v rozhodovaní o definitívnom kupcovi 66 percent elektrární posledné slovo.
Autor: Juraj JavorskýTEREZA COPLÁKOVÁ