BRATISLAVA, KOŠICE - Dvesto zaplavených obcí. Nezvestný deväťročný chlapec zo Spišského Bystrého. Štvorčlenná posádka osobného auta, ktorá sa len zázrakom na strome zachránila z topiaceho sa auta vedľa zaplavenej diaľnice z Košíc do Prešova. Pretrhnutá hrádza na rieke Ondava. Evakuácia ohrozených obcí na Zemplíne. Nepriechodné cesty.
Východné Slovensko aj cez víkend bojovalo s vodou.
Na zaplavenej ceste pred Vajkovcami postáva Roman Tomash. Domov sa môže dostať len s vyhrnutými nohavicami. Dom, v ktorom žije s rodičmi a bratom, v noci z piatka na sobotu vytopilo. Rovnako aj susedov. "Otec pracuje vo Frigotechne v Prešove. V piatok prišiel domov, že celé mraziarne sú pod vodou, že Torysa sa vyliala. Z prízemia sme začali všetko vynášať na poschodie. Dúfali sme, že až taká veľká voda nepríde. Sused má vyšší dom, jemu zalialo len pivnice. My máme na prízemí vodu po kolená," hovorí mladý muž.
Tomashovcov spolu so Zichovcami chceli ešte v noci evakuovať hasiči. "Chystáme sa večer na svadbu. Takže nemôžeme sa len tak zbaliť a odísť," usmieva sa chlapec a jedným okom sleduje hladinu.
Napriek tomu, že voda zasiahla dvesto obcí, z ústavných činiteľov prišiel na východ iba minister vnútra Vladimír Palko
Premiér Mikuláš Dzurinda sa v sobotu vrátil z dovolenky a podľa Miroslava Hrocha z Úradu vlády je "o situácii pravidelne informovaný z ministerstva vnútra od štátneho tajomníka Pada".
Predsedu parlamentu Pavla Hrušovského, ktorý je od soboty na dovolenke, zasa podľa jeho hovorcu Michala Dytterta "pravidelne informuje minister vnútra".
Hovorkyňa ministerstva vnútra Monika Kuhajdová povedala, že návšteva postihnutých oblastí ministrom Palkom je adekvátna, lebo v jeho rezorte sú "hasiči, záchranári, polícia aj krajské úrady".
Okrem toho, keď Palko v sobotu prišiel, "Prešovský kraj už bol opadnutý".
Aj preto vláda neplánuje mimoriadne zasadnutie. "Musia sa vyčísliť škody, opadnúť voda, až potom môže zasadať vláda," povedala Kuhajdová.
Na východ nešiel ani prezident republiky Ivan Gašparovič. Vyžiadal si len správy od protipovodňových komisií a jeho tlačový odbor vydal v piatok stanovisko, že vláda by mala na protipovodňovú ochranu vyčleniť nejaké peniaze.
Riaditeľ tlačového odboru Marián Bednár povedal, že "pán prezident je, ak si to vyžiada situácia, okamžite pripravený ísť na východ". Chce tiež pomáhať zohnať pre postihnuté oblasti peniaze.
V sobotu sa prezident zúčastnil na hokejovej exhibícii, dnes odchádza na dovolenku do Chorvátska.
Politológ Grigorij Mesežnikov si myslí, že ľudí by v ťažkej situácii návšteva ústavných činiteľov mohla povzbudiť. "Politici by mali mať vnútorný cit pre situáciu," povedal. "To, že tam zatiaľ neprišli, iba posilňuje pocit, že východ je zanedbávaný." Sociológ Ľubomír Falťan si, naopak, myslí, že ľuďom politické gestá veľmi nepomôžu a "bolo by lepšie, keby vláda reagovala prostredníctvom finančnej pomoci".
Nie je to prvý raz, keď najvyšší činitelia reagujú na krízové situácie na východe pomaly. Pri rómskych nepokojoch v zime im trvalo niekoľko dní, kým na východ vycestovali.
Záplavy trápia aj Poľsko. Tamojší premiér Marek Belka navštívil postihnuté oblasti už v piatok.
Včera predpoludním museli pomocou vrtuľníka evakuovať obyvateľov, ktorých ohrozujú vody Ondavy z pretrhnutej hrádze. Hrádza sa pretrhla pod prívalmi vody v sobotu predpoludním. Hrádze na Ondave sú viac ako storočné. "Šťastie, že sa pretrhla na ľavom brehu. Keby to bolo naopak, ohrozený by bol celý Trebišov," povedal Ondrej Handzok zo Slovenského vodohospodárskeho podniku. FOTO PRE SME - LÝDIA VEREŠČAKOVÁ |
Autor: MONIKA ŽEMLOVÁ, MIKULÁŠ JESENSKÝ