BRATISLAVA, ŽILINA - Kórejská automobilka Hyundai/KIA ešte neminula z plánovanej asi 45-miliardovej investície u nás ani korunu, ale niektoré slovenské firmy už majú vďaka nej od štátu zákazky. Štát si ich najíma za peniaze daňových poplatníkov, lebo podľa rozhodnutia vlády ide o "významnú investíciu vo verejnom záujme".
Ani jedna z firiem nebola vybratá verejným konkurzom, ale výberovým konaním bez zverejnenia, z "dôvodu časovej tiesne," tvrdí generálny manažér akcie Stanislav Vinc.
Slovenská vláda sa v zmluve s Kia zaviazala aj k tomu, že Kórejčania dostanú na výstavbu automobilky zadarmo pripravené pozemky a že pre to urobí všetko. Na súkromných pozemkoch sa bez súhlasu niektorých vlastníkov premávajú buldozéry, ktoré oficiálne odhŕňajú ornicu kvôli "záchrannému archeologickému výskumu".
Polícia ani prokuratúra zatiaľ nezasiahli, aj keď ich o to vlastníci pozemkov požiadali.
Vinc tvrdí, že na vyberanie ornice stačí súhlas užívateľa pôdy, súhlas vlastníka nie je nutný. Ústavný právnik Radoslav Procházka si však myslí, že Pamiatkový úrad mal prizvať vlastníkov pozemkov ako účastníkov konania. Úrad totiž musí postupovať podľa správneho poriadku a uplatňovať ho "v súlade s ústavou a Dohovorom o ochrane ľudských práv". Podľa Procházku bol postupom úradu porušený aj článok 46 slovenskej ústavy a článok 6 Dohovoru o ľudských právach.
Šéf petičného výboru majiteľov pozemkov v obce Teplička nad Váhom Dušan Mikulík tvrdí, že niektorí majitelia pôdu určite nepredajú.
Vyvlastňovať sa však podľa Vinca určite bude a očakáva, že "vyvlastňovanie bude relatívne rýchly proces".
Pre občanov je výhodnejšie prísť o pozemky vyvlastnením, než pôdu predať, lebo pri predaji by museli zaplatiť trojpercentnú daň. "Tí, čo budú vyvlastnení, o nič neprídu, naopak ušetria," povedal Procházka.
Autor: IVAN ŠTULAJTERROMAN KRPELAN