
Päťdesiattri metrov vysokú kamennú sochu Budhu chcel Taliban zničiť už v roku 1997, keď dobyl oblasť Bamiján v centre Afganistanu. FOTO - TASR/AP
Včera ešte gigantické kamenné sochy Budhov stáli. Gardy v oblasti Bamijan v centre Afganistanu sa už však pustili sa do plnenia pondelkového dekrétu mulláha Muhammada Omara. Podľa neho sa sochy priečia islamu, a preto musia zmiznúť. Obáva sa, že by sa sochy Budhu mohli stať predmetom uctievania, hoci v Afganistane budhistu nestretnete. Už vo štvrtok večer do sôch pálili samopalmi, z obrnených vozov, raketami. Diela, ktoré odolávali času 1500 rokov, sa im však zničiť nepodarilo. Usúdili, že sa to dá urobiť len dynamitom.
Posledné pokusy
Takmer celý svet, na čele s UNESCO, zatiaľ mobilizuje svoje sily, aby tomuto kultúrnemu barbarstvu zabránil. Niečo podobné sa snáď neopakovalo, odkedy Španieli zničili chrámy Mayov a Aztékov. Generálny tajomník UNESCO Koiči Macuura včera do Kábulu vyslal francúzskeho diplomata Pierra Lafrancea. Ten by sa mal ešte poslednýkrát pokúsiť presvedčiť Taliban, aby svoje rozhodnutie prehodnotil. Je ale dosť možné, že svet sa napokon bude musieť len nečinne prizerať, ako obrovských Budhov roztrhá výbušnina.
India a Metropolitné múzeum umenia v New Yorku sa ponúkli, že sochy odkúpia. „Dovoľte nám, aby sme na vlastné náklady odviezli, čo budeme schopní odviezť,“ citovala agentúra Reuters riaditeľa jedného z najväčších múzeí na svete Phillippa De Montebella. Gigantické sochy vytesané do skál by však podľa neho odviezť nedokázali.
Proti je aj islamský svet
Počínanie Talibanu odsúdili nielen v OSN a Západ, ale aj islamské štáty. Kritické hlasy sa ozvali z 54-člennej Organizácie islamskej konferencie (OIC) a proti je aj susedný Pakistan. Priateľský štát, jedna z troch krajín sveta, ktorá uznala vládu Talibanu. Podľa člena egyptského fundamentalistického hnutia Moslimské bratstvo Fahmí Huvajdího je deštrukcia sôch v rozpore s islamom. „Islam rešpektuje iné kultúry, aj také, ktorých obrady nie sú v súlade s islamským právom,“ povedal a ako príklad uviedol pyramídy v Egypte.
Šaríja je prostriedok moci Talibanu
Taliban v roku 1996 dobyl Kábul a zaviazal sa vybudovať jediný pravý islamský štát na svete. Hudba, film a televízia sú zakázané a vzdelávanie sa obmedzilo na náboženstvo a právo. Ženy sa musia zahaľovať od hlavy až po päty a muži sú povinní nosiť bradu, aspoň o desať centimetrov dlhšiu ako vlasy. Aj oni majú prikázané oblečenie - nohavice a dlhú košeľu. Taliban uplatňuje islamský zákonník šaríja s takým fanatizmom, že ani podľa susedného islamského štátu Irán to islamu nerobí dobré meno. Študenti teológie, čo v preklade znamená ich meno, zaviedli tieto feudálne poriadky na 90 percentách územia štátu. Na zvyšku sa ešte drží opozícia zosadeného prezidenta Masúda Barranudína Rabáního.
Na plnenie islamských zákonov dohliada najvyšší súd v Kábule. Jeho právomoc sa však obmedzuje na rozhodovanie, ako ich aplikovať v konkrétnych prípadoch. Rozhoduje, či sa uchýliť k takým trestom, ako je amputovanie, ukameňovanie alebo poprava rukou obeti. Končené slovo vo všetkom však má mulláh Muhammad Omar. Táto záhadná osoba, ktorú videlo len zopár privilegovaných ľudí, je „pánom všetkých duší“ v Afganistane a jeho dekréty majú povahu zákona.
KLAUDIA LÁSZLÓOVÁ