
Cestujúci, prichádzajúci na dublinské letisko, museli 1. marca pred vyzdvihnutím batožiny prejsť cez špeciálne sanitárne rohože v colnej hale, rozmiestnené v snahe zabrániť šíreniu slintačky a krívačky. FOTO - TASR
Kontinentálnej Európe sa zatiaľ infekcia vyhýba. Holandskí veterinári včera oznámili, že z troch tisícok testov na slintačku a krívačku sú všetky negatívne.
Poľsko v obave pred zavlečením slintačky a krívačky sprísnilo odbavovací režim na svojich hraniciach a letiskách. Turisti musia pred opustením colného priestoru prejsť po dezinfekčnej rohoži a odhodiť do špeciálnych kontajnerov všetky potraviny, ktoré by mohli obsahovať nákazu. Cez rohože musia na hraniciach prechádzať aj automobily.
Príkaz na mimoriadne dôslednú kontrolu vydala hlavná poľská veterinárna správa. Týka sa hraníc s Nemeckom, s Českou republikou a so Slovenskom a tiež všetkých medzinárodných poľských letísk.
Vrchný britský veterinár Jim Scudamore včera povedal, že každý deň registrujú päť až šesť nových prípadov. Vláda stále presadzuje názor, že všetky objavené prípady možno pripísať prevozom zvierat pred embargom na pohyb, ktorý uvalili minulý týždeň v piatok.
V Škótsku sú evidované tri nakazené farmy, choroba bola zistená aj v Severnom Írsku. V Írskej republike zakázala včera polícia prístup na farmu, kam boli prevezené ovce zo Severného Írska. Národný zväz farmárov vyjadril obavy, že ak slintačka a krívačka nebude do mája eliminovaná, poľnohospodárstvo to oberie o 775 miliónov libier. Ekonómovia však predtým odhadli, že konečný účet by sa mohol vyšplhať až do výšky 2,6 miliardy libier.
Čoraz viac sa špekuluje aj o tom, či sa budú môcť v máji uskutočniť predpokladané voľby. Časť médií si myslí, že skôr nie. Iné podporujú názor, že premiér Tony Blair si, ak to bude len trochu možné, nenechá utiecť možnosť využiť fakt, že 3. mája by sa uskutočnili parlamentné voľby spolu s miestnymi. To vyhovuje labouristom, ktorých voliči nie sú takí disciplinovaní ako konzervatívni.
Britská vláda včera oznámila, že zmiernila zákaz pohybu hospodárskych zvierat. Potrebné je totiž doplniť zásoby mäsa a zároveň tak aj finančne pomôcť farmárom, ktorých slintačka a krívačka tvrdo postihla. Podľa ministerského plánu sa už od utorka budúceho týždňa môže začať s transportmi hospodárskych zvierat z fariem na bitúnky. Farmári by mali dostať povolenia zaručujúce bezpečnosť pri transporte zvierat.
Epidémia slintačky a krívačky vypukla už aj v Turecku. Ako včera informovala tlačová agentúra Anatólia, infikované teľatá objavili kontrolóri v dištrikte Aksehir, v stredoanatólskej provincii Konya. V postihnutých oblastiach vyhlásili príslušné úrady okamžite karanténu. Nakazené zvieratá boli určené na predaj pri príležitosti islamského sviatku obetovania.
(mch, čtk, reuters)