BRATISLAVA – „Základná koncepcia politiky vlády v oblasti daní je založená na postupnom znižovaní daňového bremena,“ konštatuje materiál ministerstva financií Návrh reformy daní. Reforma daní je tesne pred štartom. To, že prinesie pokles daňového zaťaženia, spochybňuje aj sama ministerka Brigita Schmögnerová.
Filozofiou reformy je presun daňového zaťaženia na majetok a spotrebu. Reforma má súčasne priblížiť našu legislatívu daňovým zákonom v Európskej únii.
Už od budúceho roka čaká majiteľov nehnuteľností hodnotový princíp zdaňovania. Druhý pokus o zavedenie do praxe bude mať v rovnakom termíne aj daň z dopravných prostriedkov, ktorá vystrieda súčasnú cestnú daň. Neskôr reforma plánuje aj zavedenie dane, viažucej sa na prírastok majetku.
V systéme spotrebných daní zažije prvú zmenu daň z uhľovodíkových palív a mazív, ktorá sa transformuje na daň z minerálnych olejov a mazív. S jej sadzbami však ministerstvo nechce hýbať. Neskôr však príde na rad aj zvyšovanie sadzieb pri zdaňovaní liehu, tabaku a minerálnych olejov, na úroveň minimálnych sadzieb v EÚ.
Daň z pridanej hodnoty nečakajú zmeny hneď, ale budú o to významnejšie. Po vzore EÚ presunieme niektoré tovary z nízkej do základnej sadzby a prispôsobovať sa bude aj výška sadzieb. Do úvahy prichádza aj prechodné zavedenie tretej sadzby, ktorá bude medzi dvoma súčasnými.
Pokles priamych daní nebude taký výrazný ako rast nepriamych. V zdaňovaní príjmov fyzických osôb sa valorizuje nezdaniteľná časť, stúpne počet odpočítateľných položiek a rozšíri sa najnižšie daňové pásmo. V zdaňovaní príjmov spoločností reforma predpokladá rozšírenie daňového základu. Na druhej strane, po rokoch kritiky sa dočkajú korekcie príliš dlhé odpisové lehoty.
B. Schmögnerová už upozornila, že reforma nebude znamenať zníženie daní. „Na zásadné redukcie daňového zaťaženia už veľké možnosti nie sú,“ povedala v rozhovore pre SME. (jj)