LONDÝN - Celú noc horeli v Anglicku veľké ohne. Spálili mŕtve telá stoviek ošípaných a dobytka. Tie museli zomrieť pre stále väčšie obavy z prepuknutia slintačky a krívačky. Tieto dve ochorenia ochromili britský dobytkársky priemysel. Preprava zvierat po krajine je zakázaná.
Ľudia sa majú vyhýbať farmám, parkom a prírodným rezerváciám, aby obmedzili šírenie veľmi nákazlivej choroby. Nádeje, že choroba je pod kontrolou, v nedeľu zmaril objav nového ohniska nákazy. „Ak v lehote 24 hodín zistíme ďalšie prípady, zvlášť na väčšom území, tak sa obávam, že choroba sa nám začne vymykať,“ povedal včera David Hill, predstaviteľ Národného zväzu farmárov.
Na farme Burnside v severovýchodnom Anglicku, ktorú považujú za zdroj nákazy, buldozéry zhŕňali zvieracie mŕtvoly na ohromnú hranicu zo slamy, železničných podvalov a uhlia.
Situácia je vážna
Britský minister poľnohospodárstva Nick Brown varoval, že choroba sa možno preniesla až za Lamanšský prieplav. V nedeľu zistili nový prípad slintačky a krívačky hovädzieho dobytka z farmy na juhozápade Anglicka, odkiaľ vyviezli ovce na európsky kontinent. Británia urýchlene testuje ovce z tejto farmy, aby určili, či boli nakazené chorobou, ktorá predstavuje smrteľnú hrozbu pre ťažko skúšaných britských poľnohospodárov.
„Toto je vážny vývoj udalostí - to nemôžem poprieť,“ priznal minister Brown, ktorý mal včera v Bruseli stretnutie s kolegami z EÚ.
V Holandsku zlikvidovali cez víkend preventívne viac ako 3000 kusov poľnohospodárskych zvierat na 11 farmách. Všetky zvieratá doviezli z Veľkej Británie. K vyhubeniu časti stáda oviec došlo v nedeľu v nemeckom Porýní-Vestfálsku, kde zlikvidovali 400 kusov oviec.
Šokovaní farmári
Rizikové farmy v Británii strážia policajné kordóny. Ich návštevníci si musia umývať topánky a pneumatiky áut dezinfekčným prostriedkom. Objav nového prípadu šokoval farmárov v celej Británii, zvlášť preto, že sa vyskytol v oblasti vzdialenej od ostatných fariem, postihnutých počas týždeň trvajúcej krízy. Znamená to, že choroba sa rozšírila na celé Anglicko, keďže veterinárni úradníci odhalili prípady od severovýchodu až dolu po juhovýchod a odľahlý juhozápad. Posledný prípad sa vyskytol na farme v Devone, na juhozápade Anglicka, v najväčšej dobytkárskej oblasti štátu. „Táto farma má asi 600 kusov dobytka a 1500 oviec,“ vyhlásil hlavný zverolekár Veľkej Británie Jim Scudamore.
Veľké straty
Prvý prípad slintačky a krívačky identifikovali minulý týždeň u 28 prasiat na bitúnku v Essexe v juhovýchodnom Anglicku. Objav vyvolal okamžite na celom svete zákaz vývozu britských zvierat, čerstvého mäsa a mlieka.
Britský potravinársky priemysel odhadol, že štát by mohol prísť až o 50 miliónov libier týždenne stratou na vývozoch a inými nákladmi. Predstavitelia povedali, že dosiaľ bolo nútene zabitých asi 500 kusov hovädzieho dobytka, 2000 ošípaných a 250 oviec podozrivých z choroby alebo ohrozených infekciou slintačky a krívačky.
Slintačka a krívačka sa prejavujú rastom pľuzgierov v papuli a na nohách párnokopytníkov. Veľká epidémia slintačky a krívačky v roku 1967 znamenala pre poľnohospodárov veľkú krízu a viedla k nútenej porážke takmer pol milióna zvierat.
(reuters, mch)