t nenechá pre seba. Okrem snahy informovať ďalších nemeckých podnikateľov napísal aj list svojmu blízkemu priateľovi Gunterovi Verheugenovi. „Som hlboko sklamaný zo slovenskej justície a spravodlivosti tamojších úradov, ktoré presvedčia zahraničných investorov akurát o tom, aby v tejto krajine neinvestovali a nepodieľali sa na jej hospodárskom raste. Je to škoda kvôli Slovákom, ktorých väčšina s nádejou očakáva prijatie do Európskej únie," napísal podnikateľ európskemu komisárovi.
Štát verzus podnikateľ
Nemecký vlastník firmy Lux-Invest z Banskej Bystrice sa ešte začiatkom roku 1997 rozhodol doviezť z Rumunska približne 1,25 milióna litrov rumunského vína na Slovensko. Dôvodom bol avizovaný nedostatok vína na trhu, ale hlavne udelenie preferenčno-dovozného cla na víno vo výške 25 percent, čo je o približne 60 percent menej ako obvykle..
Po prvej dodávke vína colné orgány vyrúbili Lux-Invest clo vo výške takmer 87 percent, a to aj napriek tomu, že firma disponovala automatickou licenciou, ktorá spĺňala všetky kritériá na pridelenie preferenčnej importnej sadzby. Lux-Invest aj napriek odvolaniam musel za dve dodávky vína zaplatiť clo o 7,2 milióna korún vyššie. Obchodný riaditeľ spoločnosti Ľubomír Sihelský tvrdí, že vysoké clo natoľko predražilo cenu vína, že jeho ziskový predaj už nepripadal do úvahy.
Takmer tri roky sa firma márne snažila presvedčiť slovenské colné orgány, že nerozhodli správne. Okresná prokuratúra v Nitre a po odvolaní sa aj Krajská prokuratúra v Bratislave nepovolili obnovu colného konania, v ktorom sa firma domáhala vrátenia cla v hodnote vyše 7 miliónov korún.
Až v polovici roku 1999 Najvyšší súd SR rozhodol v prospech Lux-Investu. Najvyšší súd uznal, že colné riaditeľstvo prípad neposúdilo dostatočne a právne správne. O niekoľko mesiacov neskôr colné orgány na základe rozsudku priznali nesprávne rozhodnutie a firme Lux-Invest 7,2 milióna korún vrátili.
Vymáhanie škody
V tom čase však už bola firma zadlžená a keďže sa jej nepodarilo uskutočniť podnikateľský zámer s dovozom vína, aj v problémoch. Tak sa Lux-Invest rozhodol začiatkom roka 2000 uplatniť na ministerstve financií náhradu škody 20,2 milióna korún. V tej chvíli sa začal súdny kolotoč, ktorý trvá dodnes.
Od prvej žiadosti na náhradu škody, ktorá vznikla firme nesprávnym rozhodnutím štátneho orgánu, až doteraz, keď ešte stále súd nerozhodol, uplynulo 3,5 roka.
Prvú žalobu proti ministerstvu financií podala firma Lux-Invest koncom roka 2000. Až 8 mesiacov trvalo, kým sa spis dostal na súd do Nitry. Tam prípad pridelili sudkyni, ktorá už bola v tom čase vo výpovednej lehote a žalovaná suma na základe odborného posudku už predstavovala 47 miliónov korún. Keďže predsedníčka senátu ukončila pracovný pomer, koncom roku 2001 spis pridelili novej sudkyni, ktorá sa s ním musela oboznámiť odznova. Prvé pojednávanie vytýčila až v apríli roku 2002, teda 10 mesiacov po tom, čo spis prišiel na okresný súd. Znalecký posudok na výšku uplatňovanej sumy si vyžiadala sudkyňa až v polovici roku 2003.
Uznesenie o znaleckom posudku určovalo znalcovi vypracovať posudok do 60 dní, aj napriek tomu sa tak nestalo. Riaditeľ firmy Sihelský tvrdí: „Po 60 dňoch som sa na súde pýtal, čo je s posudkom. Pracovníčka povedala, že sa spis stratil a neskôr, že sa omylom dostal na finančnú políciu v Galante. Súdny znalec Milan Kubica ho údajne dostal až niekoľko mesiacov po uznesení súdu."
Znalec Kubica SME potvrdil, že spis sa mu zo súdu dostal do rúk až dva a pol mesiaca po vydaní uznesenia. „Neviem, prečo som dostal spis tak neskoro, keďže momentálne ho opäť nemám k dispozícii. Spis sa pri ceste do spisovej kancelárie Okresného súdu Bratislava II stratil, respektíve ho pravdepodobne omylom poslali na inú adresu," reagoval znalec na nepochopiteľnú situáciu.
Posledné informácie hovoria o tom, že znalec Kubica nebol schopný pre komplikovanosť problematiky spraviť posudok a navrhol súdu, aby za znalca ustanovil organizáciu CORPORA. Súd znalcovi v októbri tohto roku vyhovel. Podľa výpisu z obchodného registra na internete je Milan Kubica predseda predstavenstva znaleckej organizácie CORPORA. Kubica v tom však nevidí žiadny problém.
DANIEL VRAŽDA