Vo východnej Európe vzniká jeden z najväčších petrochemických koncernov na svete a slovenskí privatizéri sú pri tom. Ľudia okolo Slavomíra Hatinu, združení vo firmách Slovintegra a Slovbena, vlastnia desatinu akcií maďarskej ropnej skupiny MOL, čo z nich robí jej popredných akcionárov. Práve MOL by sa mal po sérii akvizícii a fúzii s poľským PKN Orlen stať podnikom, ktorý bude vo východnej Európe ovládať väčšinu trhu s pohonnými látkami.
Skupina MOL už dnes zastrešuje Slovnaft a chorvátsku rafinériu INA, jej expanzia však pokračuje ďalej. Koncern sa v Česku uchádza o Unipetrol a v Rumunsku o Petrom. V obidvoch tendroch sú pritom Maďari horúcimi favoritmi. O českú aj rumunskú rafinériu sa uchádza aj poľský PKN Orlen, pričom nie je vylúčené, že do tendrov pôjdu Maďari a Poliaci spolu.
Budúci rok by sa mali MOL a PKN Orlen navzájom spojiť. Po započítaní skorších akvizícií maďarskej firmy na Slovensku a v Chorvátsku a plánovaných akvizícií v Česku a Rumunsku tak vznikne petrochemická skupina, ktorá sa bude radiť k najväčším na svete. Okrem desiatky rafinérií bude ovládať aj trhy s vyše sto miliónmi spotrebiteľmi. PKN Orlen má totiž po prevzatí stoviek čerpacích staníc od British Petroleum silné postavenie aj v Nemecku.
Svoje zastúpenie v rošádach v európskom ropnom priemysle má aj Slovensko. Zaslúžili sa o to niekdajší privatizéri Slovnaftu na čele so Slavomírom Hatinom. Tí vlani predali slovenskú rafinériu výmenou za desaťpercentný podiel v maďarskej spoločnosti MOL. Dnes sa radia k jej najväčším akcionárom a majú tak v rozohranej hre o ropu významné slovo. Trhová kapitalizácia firmy MOL sa blíži v prepočte k 105 miliardám korún. Fatinovci tak majú na budapeštianskej burze majetok za 10,5 miliardy korún.
Maďarský MOL postupne začleňuje Slovnaft do svojej štruktúry. Predstavenstvo bratislavskej rafinérie, tvorené zväčša zástupcami MOL, sa nedávno dohodlo s predstavenstvom materskej firmy z Budapešti, že obidva podniky budú mať spoločný manažment. Od jednotného vedenia podnikov si MOL sľubuje „novú, silnejšiu a efektívnejšiu skupinu".
Zatiaľ jediným neúspechom firmy MOL v akvizičnom ťažení je privatizácia srbskej rafinérie Beopetrol. Belehradská vláda vybrala do finálnych rokovaní radšej ruský Lukoil. Dôvodom bola vyššia ponúkaná cena.
Akcionári MOL (v %)
zahraniční inštitucionálni investori (zväčša investičné a penzijné fondy) | 37,0 |
maďarská vláda (cez fond národného majetku) | 22,7 |
Slovbena a Slovintegra (bývalí privatizéri Slovnaftu) | 10,0 |
OMV (rakúska petrochemická skupina) | 9,1 |
maďarské investičné fondy | 7,0 |