
Šejch Jásin, zakladateľ skupiny Hamas, si Bushove slová o križiackej výprave vysvetlil ako vyhlásenie vojny islamu.
FOTO - REUTERS
Vlnu nesympatií medzi moslimami na Blízkom východe vyvolávajú Spojené štáty nielen svojou doterajšou politikou a teraz aj presúvaním vojenskej techniky. Protiamerické cítenie vystupňoval aj George Bush svojou rétorikou. Prezident stúpil na mínové pole, keď pred týždňom použil slovné spojenie „krížová výprava“ (crusade) proti terorizmu.
O dva dni sa Bush ospravedlnil, ale škody, ktoré spôsobil svojej koalícii proti teroru, boli už trvalé. Sympatie voči bin Ládinovi vtedy viditeľne stúpli - a stúpajú ďalej vďaka obrazu USA v arabských médiách i vojnovej rétorike amerických politikov.
Pozor na teológiu
„Použitím slova krížová výprava sa záležitosť posúva do teologickej roviny, do konfliktu nášho náboženstva proti ich,“ hovorí George Saliba z Kolumbijskej univerzity. „Znamená, že si Boha verbujeme na našu stranu. Je to slepá ulička, nikdy z toho nič dobré nevzišlo,“ dodáva.
„USA chcú začať otvorenú vojnu proti islamu,“ reagoval na Bushove slová islamský klerik šejch Ahmad Jásin, zakladateľ palestínskej skupiny Hamas.
Toto prerieknutie poukazuje na hlbokú neznalosť historických súvislostí. Keď križiaci v 11. storočí po prvý raz vstúpili na moslimské územie, vyslúžili si reputáciu skutočných barbarov a legendy im pripisujú tú najhoršiu brutalitu. To, čo dnes moslimovia vnímajú ako historickú traumu, však nepredstavovalo pre ich stredovekú ríšu skutočnú hrozbu. Ako atribút nenávideného Západu sa „krížová výprava“ vynára až v 19. storočí: koloniálne mocnosti dostali prívlastok „noví križiaci“. Dokonca mnohí aj Izrael nazývajú križiackym štátom, ktorý USA implantovali v ich regióne, aby zabrzdili jeho rozmach.
Médiá vytvorili hrdinu
„Aj pre tých, ktorí nesúhlasia s tým, čo sa stalo v New Yorku, pretože tam boli zabití nevinní, americké médiá vytvorili nového Saladína,“ tvrdí Sájif Maskárí, bývalý podpredseda Rady pre spoluprácu v Perzskom zálive (CCG) s narážkou na moslimského hrdinu, ktorý v 12. storočí vyhnal križiakov z Jeruzalema.
„Mladí ľudia v Saudskej Arábii sú nadšení bin Ládinom a myslia si, že je jediným, kto sa postavil proti hegemónii USA. Myslia si, že Palestínčania sú zotročovaní, že Izrael je ultáčateľ a že naši otcovia proti tomu nič neurobili,“ tvrdí Maj Jamání, saudský sociológ.
K tomu, že sa bin Ládin stáva akýmsi Che Guevarom či Robinom Hoodom islamského sveta, prispievajú aj arabské televízne stanice. Neustále opakujú, ako Západ démonizuje bin Ládinovu osobu - čo stačí doplniť vybranými citátmi amerických a európskych politikov a obrazmi o presunoch vojenských síl.
Nekonečná spravodlivosť?
Americkí politici nedokázali citlivo osloviť svet islamu - gestá ako Bushova navšteva americkej mešity nepomáhajú. Namiesto toho ďalej znejú tvrdé slová typu „ste s nami alebo proti nám“ – a nevôľu iba vystupňoval názov americkej operácie Nekonečná spravodlivosť. Je to mystický termín, ktorý evokuje právomoc náležiacu len Bohu.
Aj tu sa Washington pokúsil o korekciu: vo štvrtok minister obrany Donald Rumsfeld pripustil, že názov sa zmení. Zatiaľ sa to síce nestalo, ale v médiách ho používajú s minimálnou frekvenciou.
Autor: kl