Aj keď sa tradične hovorí, že výhodou Slovenska je dostatok kvalifikovanej pracovnej sily, predsa sa potreby zahraničných zamestnávateľov v niečom rozchádzajú s ponukou nášho trhu práce. Učebné programy niektorých našich stredných škôl sú zastaralé.
Podľa uznesenia vlády má slovenská strana upraviť vzdelávacie programy podľa požiadaviek investora. Do ich prípravy bude zaangažované Ministerstvo školstva SR v spolupráci so Štátnym inštitútom odborného vzdelávania (ŠIOV), Štátnym pedagogickým ústavom (ŠPÚ) a francúzske ministerstvo školstva Na základe požiadaviek PSA Peugeot Citroen bol začiatkom tohto školského roku schválený dodatok k učebnému plánu študijného odboru Strojárstvo. „V súvislosti s ďalším rozvojom automobilového priemyslu na Slovensku sa dá predpokladať potreba zavedenia nových učebných a študijných predmetov v tejto oblasti,“ hovorí riaditeľ Štátneho inštitútu odborného vzdelávania Ivan Stankovský. „Preto budeme musieť už teraz začať práce na príprave niektorých nových koncepcií.“ Veľký záujem o spoluprácu na inováciách má aj slovenský Cech predajcov a servisov motorových vozidiel.
Zástupcovia francúzskeho ministerstva školstva majú na základe skúseností zo spolupráce s PSA Peugeot Citroen vo Francúzsku záujem v spolupráci so slovenským ministerstvom školstva inovovať vzdelávacie programy na našich stredných odborných školách, zaškoliť našich pedagógov a pomôcť aj pri získaní nových a kvalitnejších učebných pomôcok.
„My sme zatiaľ pripravili nové učebné osnovy vo všeobecnovzdelávacích predmetoch pre učňovské odbory mechanik opravár, autoklampiar a autoelektrikár,“ hovorí Marta Petrášová z ŠPÚ. „Francúzska strana žiadala doplniť osnovy o niektoré kapitoly z histórie automobilizmu, teórie áut a podobne. Ale inovácia by prišla tak či tak, pretože učňovské programy neboli inovované v roku 1993 a 1997 ako ostatné. A pretože si počas pobytu u nás prezreli niektoré učňovské školy, vyslovili sa za aj za zlepšenie ich materiálne zabezpečenia, aby mohla odborná príprava prebiehať skutočne na úrovni.“
V prvej fáze majú ďalej Francúzi záujem o vzdelávanie našich lektorov, ktorí by mali neskôr priamo vo výrobe zaškoľovať obslužný personál. V druhej fáze by potom malo prísť aj k spolupráci na niektorých zmenách nových študijných odborov ako napríklad mechatronik, elektromechanik počítačov a podobne.
Zástupcovia francúzskeho ministerstva školstva navštívili na začiatku tohto školského roka niektoré stredné odborné školy v Trnavskom, Nitrianskom a Bratislavskom kraji, ktorých absolventi by mohli byť budúcimi pracovníkmi francúzskej automobilky PSA Peugeot Citroen. Posudzovali najmä úroveň, akú tieto školy dosahujú z hľadiska odbornej prípravy. V rámci konzultácií navštívili aj Strednú priemyselnú školu strojnícku na Fajnorovom nábreží v Bratislave. „Počas svojej cesty navštívili niekoľko priemysloviek aj učňovských škôl a zrejme im viac vyhovuje spôsob výučby na stredných priemyselných školách, najmä v oblasti teoretickej prípravy,“ hovorí zástupca riaditeľa SPŠS Juraj Surán. „Zatiaľ s nami len konzultovali o možnostiach zmien v učebných programoch, žiadnu zmluvu sme neuzatvorili. Ale myslím, že sme schopní upraviť tieto programy tak, ako by to francúzska strana potrebovala. V odbornej príprave zrejme o veľké zmeny nepôjde – u nás sa učí už dávno na úrovni doby. Zastaralé technológie nepoužívame. Neexistuje, aby sme pustili žiaka k maturite bez toho, aby vedel perfektne narábať s technikou, dávno sa už nerysuje ručne, ale na počítači. Roky spolupracujeme s Volkswagenom, takže nie sme odtrhnutí od praxe. Myslím, že odborne dávame svojim študentom veľa. Bude ale potrebné doplniť niektoré oblasti z hygieny práce a najmä psychologickú prípravu. Na to nie sú naši mladí pripravení. Neučíme ich, ako sa majú v zamestnaní správať, ako sa vysporiadať s problémami každodenného pracovného života, ako zvládnuť napríklad prácu v pásovej výrobe. To im chýba. Francúzi prejavili záujem v oblasti týchto zručností zaškoliť našich odborných učiteľov a tí by neskôr zaškolili ostatných kolegov.“ |
Autor: gal