Podľa agentúry AP zatiaľ existujú dva vyhranené názory. Zničenú časť Manhattanu premeniť na pietne miesto na pamiatku obetí. Teda niečo podobné, ako je v Oklahoma City, kde v roku 1995 po útoku atentátnika zahynulo 168 ľudí. Alebo sa dvojičky WTC vybudujú znovu tak, aby sa čo najviac podobali pôvodným 110-poschodovým budovám; ako akt rozhodnosti a vzdoru proti atentátnikom, ktorí 11. septembra naviedli do veží dve unesené dopravné lietadla. Realita zrejme architektom nadiktuje strednú cestu - vybudovať na mieste tragédie pamätník obetiam a menej impozantnú administratívnu budovu.
Pre túto víziu hovorí fakt, že New York po zrútení WTC prišiel o 2,25 milióna štvorcových metrov kancelárskych plôch. Mnohé z firiem tak de facto zostali na ulici a musia si hľadať nové priestory.
Pozemok, na ktorom mrakodrapy stáli, naďalej zostáva jedným z najlukratívnejších na svete.
„Okamžité reakcie boli, aby sme vyprojektovali mrakodrapy totožné s pôvodným WTC,“ hovorí Stevan Sandberg, šéf realitnej firmy Staubach Advisory Services. „Myslím, že nakoniec tam bude stáť niekoľko budov, ktorých výška bude viac v súlade s existujúcou panorámou newyorských mrakodrapov na Manhattane než predchádzajúce dve veže Svetového obchodného centra.“
Podľa bývalého riaditeľa spoločnosti Urban Development Corp. Billa Sterna je výstavba budov na mieste tragédie nevyhnutná, ale musí zostať priestor pre pamätník obetiam. „Bolo to prosperujúce obchodné centrum. Malo by ním byť, aj keď tam vyrastie pamätník,“ tvrdí Stern.
Staviteľ Larry Silverstein, ktorý v júli tohto roku spoločne s firmou Westfield America Inc. zakúpil na 99 rokov licenciu na prevádzku dnes už neexistujúceho WTC, uistil, že pri plánoch týkajúcich sa budúcnosti pozemku bude spolupracovať s mestskými, štátnymi i federálnymi úradmi. (čtk)