Školy a peniaze: bude ešte horšie

„Ak nám neprídu peniaze, budeme musieť školy zavrieť,“ ozývali sa koncom leta starostovia po celom Slovensku. Teraz sa začínajú ozývať znova. Peniaze, ktoré dostali v septembri, im totiž zrejme do konca roka nebudú stačiť.


Pre nedostatok peňazí neustále hrozí, že zavrú niektoré školy. Patrí k nim aj základná škola v Kokave nad Rimavicou, ktorá ak nedostane vyššiu dotáciu, bude musieť zavrieť staršiu z budov. Ešte horšie je, že školy ani v marci nebudú vedieť, koľko peňazí dostanú na január až jún. FOTO SME – JÁN KROŠLÁK


„Ak nám neprídu peniaze, budeme musieť školy zavrieť,“ ozývali sa koncom leta starostovia po celom Slovensku. Teraz sa začínajú ozývať znova. Peniaze, ktoré dostali v septembri, im totiž zrejme do konca roka nebudú stačiť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Hrozivá situácia je najmä na základných školách. Po decentralizácii väčšinu z nich vlastnia malé obce a mestá, ktoré nemajú dosť odborníkov ani dosť peňazí na to, aby mohli schátrané školy s veľkými nárokmi na energie prevádzkovať.

Podľa posledného vývoja hrozí, že začiatok roka 2004 bude pre školstvo ešte horší ako doteraz. Od januára by totiž základné, stredné školy a školské zariadenia mali dostávať peniaze podľa nového zákona o financovaní, na základe normatívov podľa počtu žiakov.

Zákon však ešte stále nie je schválený. Nie je vypočítaný ani normatív.

Netušia, koľko dostanú

Zborové „čože?!“ a následne „óóóch!“ sa ozvalo pred týždňom na školení vedúcich odborov školstva v Budmericiach po tom, čo ministerský úradník Karol Korintuš povedal, že výška normatívu bude známa najskôr koncom februára.

SkryťVypnúť reklamu

Znamená to, že rozpočty pre školy sa budú robiť až v marci. „A ako máme dovtedy školám posielať peniaze? Tipovať?“ búrlivo medzi sebou besedovali vedúci odborov školstva. Problém budú asi musieť riešiť zálohami a odhadom podľa rozpočtu z vlaňajška. Môže sa však stať, že sa celkom netrafia: školy, ktoré majú málo žiakov, totiž dostanú menej peňazí ako vlani.

Minimálne do apríla teda školy nebudú ani tušiť, s akými peniazmi môžu v prvom polroku počítať. Podobne sú na tom mimoškolské zariadenia - vzdelávacie poukazy ešte nie sú, nie je známa ani ich výška.

Karol Korintuš v tom však nevidí problém, pretože „to bude len tento rok, kým sa nabehne na nový zákon a vypočítajú sa normatívy“.

Chaos na spadnutie

Situáciu komplikujú aj ďalšie problémy: stále sa nevie, kto bude školám peniaze posielať. Mali by to robiť krajské školské úrady. Tie však ešte neexistujú a v parlamente je pozmeňujúci návrh, aby vôbec nevznikli.

SkryťVypnúť reklamu

Samosprávy sa bez nich zaobídu: „Nepotrebujeme poštára, ktorý nám bude nosiť peniaze, môžu ich poslať rovno nám,“ zhodli sa vedúci odborov.

Základným školám by to však mohlo situáciu skomplikovať. Podľa výpočtov ministerstva školstva je z vyše 2800 obcí a miest len 116 schopných viesť školy na rovnakej úrovni ako vyššie územné celky.

Aby toho nebolo dosť, od januára začína platiť zákon o štátnej pokladnici. Podľa neho budú musieť školy svoje výdavky dokladovať každý jeden mesiac, a každú faktúru bude musieť štátna pokladnica odobriť.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  5. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  8. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 763
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 665
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 735
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 694
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 680
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 261
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 214
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 296
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu