V Nemecku sa začal proces kvôli náletu NATO na srbský most z čias vojny v Kosove

Bonn 15. októbra (TASR) - Pred krajinským súdom v nemeckom Bonne sa dnes začal súdny proces iniciovaný poškodenými a pozostalými po obetiach náletu NATO ...

Bonn 15. októbra (TASR) - Pred krajinským súdom v nemeckom Bonne sa dnes začal súdny proces iniciovaný poškodenými a pozostalými po obetiach náletu NATO na most v srbskej obci Varvarin, ku ktorému došlo pred štyrmi rokmi počas kosovskej krízy.

Ide o prvý prípad, keď súkromné osoby žalujú štát. Navrhovatelia, 35 Srbov, argumentujú, že nálet zameraný na zvýšenie tlaku na vtedajšieho juhoslovanského prezidenta Slobodana Miloševiča bol zločinom podľa medzinárodného práva. Pôvodne žiadali odškodné v celkovej výške 3,5 milióna eur, Po otvorení pojednávania požiadavku znížili na milión s tým, že táto suma je viac v súlade s inými prípadmi urovnania v Nemecku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Letecký útok na varvarinský most z 30. mája 1999 si vyžiadal celkovo desať mŕtvych a štyri desiatky zranených. Prvý nálet dvoch lietadiel NATO v rušný deň zabil v štvortisícovom meste 160 kilometrov južne od Belehradu troch ľudí a päť vážne zranil. V následnej panike, keď sa na miesto náhlili záchranárske a zdravotnícke támy, sa lietadlo vrátilo a zaútočilo opäť. Pri tomto nálete zahynulo ďalších sedem a vážne zranenia utrpelo 12 osôb.

Predstavitelia NATO v tom čase trvali na tom, že most bol legitímnym vojenským cieľom a popreli, že by cieľom náletu boli civilisti.

Žalujúca strana však tvrdí, že útok predstavuje porušenie ženevských konvencií, keďže bol uskutočnený počas trhového dňa bez akéhokoľvek varovania. Tiež spochybňuje vojenskú dôležitosť bombardovaného mosta.

SkryťVypnúť reklamu

"Bola to vražda, bombardovanie obyčajných civilistov za jasného dňa," povedal agentúre AP Zoran Milenkovič, ktorý pri nálete prišiel o 15-ročnú dcéru Sanju - najmladšiu obeť útoku.

K náletu došlo v poludňajších hodinách za jasného počasia, čo pilotom umožňovalo rozpoznať, že ohrozujú civilistov, tvrdia žalobcovia.

Právni zástupcovia žalobcov argumentujú, že Nemecko nesie zodpovednosť za obete ako členská krajina NATO, napriek tomu, že nemecké lietadlá sa na nálete nezúčastnili. Podľa advokáta Guela Pinara nemecký súd zvolili preto, že nemeckí obhajcovia ľudských práv povzbudzovali rodiny k vzneseniu žaloby.

Nemecké ministerstvo obrany vyhlásilo, že kampaň NATO bola v súlade so ženevskými konvenciami s tým, že medzinárodné právo v žiadnom prípade neumožňuje, aby jednotlivé obete alebo ich príbuzní žiadali kompenzácie od bojujúcich strán. Nemecká vláda akékoľvek požiadavky odmieta s tým, že medzinárodné právo uznáva len nároky na odškodné medzi štátmi.

SkryťVypnúť reklamu

Žalobcovia tvrdia, že žiadosť o odškodné - predložená v decembri 2002 v Bonne, kde má hlavné sídlo ministerstvo obrany - ponúka väčšiu šancu na získanie právneho uznania ako pokus o dokázanie trestnej zodpovednosti.

"Peniaze sú tou najmenej dôležitou vecou. Ide o to, aby niekto povedal, že čo sa stalo, bolo zlé," povedal Pinar s tým, že klienti sú pripravení súhlasiť s oveľa nižšou sumou, ako žiadajú. "Je dôležité, aby svet vedel, čo sa stalo. Nesmie sa na to zabudnúť," povedal Milenkovič.

V tomto civilnom procese Nemecká spolková republika po prvý raz v svojich dejinách stojí pred súdom kvôli účasti vo vojne. Pojednávanie je považované za dôležitý precedens, keďže je sporné, či obyvatelia vojnových súperov môžu žiadať o odškodné. Verdikt má byť vynesený 10. decembra.

SkryťVypnúť reklamu

Vstupujeme, v právnom zmysle slova, na nové územie, zdôraznil predseda poroty na úvod procesu. Doteraz dochádzalo k vyrovnávaniam len medzi štátmi, ale nie vo vzťahu k jednotlivým osobám. Po nedávnom rozsudku spolkového súdu vo veci nacistickej masakry v Grécku počas druhej svetovej vojny však zostáva otvorené, či uvedená prax urovnávania nárokov len medzi štátmi stále platí.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 416
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 549
  3. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 11 720
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 027
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 744
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 557
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 058
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 222
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu