Hokej je biznis ako každý iný, v Amerike to platí dvojnásobne. Cena je vždy výsledkom dohody zmluvných strán. K naplneniu tejto dôležitej podmienky však nie zriedka dôjde po dlhých rokovaniach. Zámorská profiliga zápasí s ekonomickou krízou. V uplynulej sezóne dosiahla kumulovaná strata klubov NHL rekordných 300 miliónov USD. Pre zlé vyhliadky do budúcnosti tak kluby nechcú pristúpiť na podmienky najlepších hráčov.
Podobné problémy trápia i manažment Minnesota Wild, dohoda s najproduktívnejším hráčom klubu v základnej časti i v play off Mariánom Gáboríkom je stále v nedohľadne. Aby si zástupcovia Wild čiastočne naklonili verejnosť na svoju stranu, rozhodli sa prostredníctvom médií zverejniť finančné ponuky, ktoré Trenčan dostal.
Posledná ponuka od generálneho manažéra Douga Risebrougha slovenskému krídelníkovi prišla 10. septembra, išlo o 3-ročný kontrakt na 9,5 milióna dolárov. Hráčov agent Allan Walsh ponuku odmietol s vysvetlením, že menej ako 6,5 milióna za sezónu neakceptujú ani na konci tréningového kempu, ani v novembri, ani vo februári a dokonca ani na konci budúceho roka.
„To je len základný plat, o výške želaných bonusov nás ešte neinformoval,“ pokračoval Risebrough. Agent Walsh tieto slová, samozrejme, popiera. „Prvý rok sme žiadali 5 miliónov, druhý 7 a tretí 7,5.“ Čo je v priemere 6,5 milióna uvádza denník Star Tribune. Ak bude vedenie klubu trvať na poslednej ponuke, Minnesota bude hrať bez Gáboríka, tvrdí Walsh. Argumentuje, že klub zarobil v poslednom play off 12 až 14 miliónov USD, s ktorými pôvodne vôbec nepočítal. „Bez Mariánových 17 bodov by sa mužstvo tak ďaleko neprebojovalo.“
Risebrough sa rozhodol odkryť tajomstvo rokovaní, lebo nechce, aby sa v médiách zverejňovali dohady a falošné informácie. Ponuka od Risebrougha je historicky druhá najvyššia pre hráča, ktorému sa práve skončil nováčikovský kontrakt. Len Paul Kariya dostal v roku 1996 lepšiu ponuku. Tá od Minnesoty 10. septembra bola druhá v poradí. Prvú dostal Gáborík počas júnového draftu. „Vychádzali sme z toho, že hráčom sa po vypršaní prvej zmluvy ponúka 1,5 milióna ročne,“ prezradil hodnotu prvej ponuky. Risebrough dodal, že Marián Hossa z Ottawy podpísal 4-ročný kontrakt na 9,6 milióna a Vincent Lecavalier z Tampa Bay taktiež 4-ročný na 10,2 milióna. Lecavalierov spoluhráč Brad Richards, ktorý v prvých troch sezónach v NHL zaznamenal 198 bodov, podpísal v auguste 3-ročnú zmluvu na 9,25 milióna. Risebrough preto pre Gáboríka (168 bodov za 3 sezóny) sformuloval podobnú ponuku: 2,8 milióna tento rok, 3,15 ďalší a 3,55 v sezóne 2005/06, plus bonusy. Generálny manažér tvrdí, že posledná ponuka je to najlepšie, čo môže dať. Ak Gáborík vynechá celý ročník a v sezóne 2004/05 bude štrajk, bude dva roky mimo NHL, čo mu môže veľmi uškodiť. Ako príklad uvádza stratený talent Alexandra Daigla, ktorý práve s Minnesotou podpísal pred touto sezónou zmluvu. „Vidím to na Daiglovi. Je na začiatku. Nehráte zápasy, nemôžete sa zlepšovať. Koľko toho môže Gáborík stratiť, neviem,“ hovorí Risebrough. „Snažím sa, ako sa len dá. Chcem túto situáciu vyriešiť. Preto mám dobrý pocit, lebo viac už urobiť nemôžeme,“ dokončil Risebrough. Gáborík bol s 30 gólmi a 35 asistenciami najproduktívnejším hráčom Minnesoty v ročníku 2002/03. V kanadskom bodovaní play off obsadil so 17 bodmi (8+9) v 18 zápasoch tretiu priečku. (sita, sb)