
Vladimír Michálek patrí k najoceňovanejším českým filmovým režisérom. Televízny seriál bol pre neho novou výzvou. FOTO - ČTK
Od filmu Je třeba zabít Sekala s westernovou zápletkou, cez experimentálneho Anjela Exit na motívy knihy Jáchyma Topola, komorného príbehu Babí léto s posledným hereckým koncertom Vlastimila Brodského až po televíznych Záchranárov z prostredia Vysokých Tatier. Českému režisérovi VLADIMÍROVI MICHÁLKOVI (1956) nerobí problém pohybovať sa medzi žánrami. Je tvorcom, ktorého filmy získali najväčší počet Českých levov. „Ceny ma nechávajú chladným,“ hovorí Michálek. „Myslím si, že film je nezmerateľná kategória a teda ocenenia sú len veľmi subjektívny názor istej skupiny ľudí.“
Napriek tomu je pre Michálka šesťdielny televízny seriál Záchranári novou režisérskou výzvou. S jej výsledkom sa diváci zoznámia už dnes o 20.35 h na STV 1. Seriál v koprodukcii so Slovenskou a Českou televíziou vyrobila produkčná spoločnosť Trigon Production, Patrik Pašš.
Čím vás pritiahol televízny seriál?
„Bol pre mňa naozaj novou skúsenosťou. Novou disciplínou. Aj tak som však k nemu pristupoval ako k svojbytnému celku. Ako k rozsiahlejšiemu celovečernému filmu.“
Prekvapil vás?
„Je to osobitá kategória a tak som aj k nej musel pristupovať. Existovalo tu niekoľko úskalí, s ktorými som sa musel popasovať.“
Na čo myslíte?
„Na limitovaný čas, nemožnosť hlbšieho dotiahnutia postáv a podobne.“
Ako prebiehal dialóg so scenáristom Jiřím Křižanom?
„S Jiřím Křižanom vedieme aktívny dialóg už desať rokov. Do neho bola organicky zaradená práca na Záchranároch. Na nakrúcanie sa bol pozrieť iba raz, ale to je u Křižana normálne.“
Do filmu ste vybrali menej opozeraných hercov. Bol to zámer?
„Obsadzoval som podľa toho, aby mal divák pocit autentickosti. Pre mňa je tiež dôležité, aby som sa pozeral na hercov a veril tomu, čo hovoria. Myslím, že traja hlavní predstavitelia vychádzajú veľmi vieryhodne a mnohokrát moje predstavy prekonali.“
Záchranári sa nakrúcali v extrémnych podmienkach. Objavilo sa riziko, cez ktoré sa počas nakrúcania nedalo prejsť?
„Rizík bolo mnoho, no vždy sme sa snažili, aby bolo eliminované. A to už prípravou alebo konzultáciami s našimi pomocníkmi z radov profesionálnych horských vodcov. V tomto smere bol pre nás nenahraditeľný Ivan Gálfy, ktorý okrem iného viedol osem expedícií do Himalájí.“
Museli ste aj vy prejsť špeciálnou prípravou?
„Zo štábu ju nikto nemusel absolvovať, ale herci sa pred nakrúcaním zúčastnili na niekoľkotýždňovom sústredení v Tatrách. Prešli najdôležitejšie turistické i neturistické trasy. Absolvovali taký intenzívny horolezecký výcvik, že ich kaskadéri alternovali len v najnebezpečnejších scénach.“
Horolezecké prostredie potvrdila aj miestami dokumentárna kamera Martina Štrbu. Je to voľné pokračovanie z Anjela Exit ako snaha po autentickosti?
„O týchto snahách sa dá hovoriť, ale s Anjelom Exit by som to nespájal. Už len preto, že teraz sa filmovalo na filmovú surovinu. A niektoré kompozície sú jednoducho vynútené obtiažnymi podmienkami. Či už išlo o zavesenie na skalách na helikoptére alebo malý priestor na útesoch.“
Záchranári prichádzajú po televíznom seriáli Horská služba, ktorý pred časom zbanalizoval prácu horskej služby. Pozreli ste si ho?
„Seriál som videl raz, doma na videu. Ale len preto, aby som neobsadil niekoho rovnakého. Aby neprišlo k mäteniu diváka.“
Čo príde po Záchranároch?
„To ešte neviem. Je tu niekoľko scenárov, ktoré by som rád spracoval, ale je to vo hviezdach. A možno je to tak dobre.“