Brusel 19. septembra (TASR) Skupina slovenských podnikateľov skúmala dnes v bruselskom sídle NATO možnosti spolupráce slovenských firiem s alianciou po máji 2004, keď sa Slovensko stane riadnym členom tejto organizácie.
Bruselskú centrálu navštívili predstavitelia Klubu 500, ktorý združuje vlastníkov spoločností, zamestnávajúcich viac ako 500 zamestnancov.
"Cesta bola zameraná na získanie informácií o možnostiach zapojenia slovenských firiem do dodávok pre NATO," povedal predseda Klubu 500 a generálny riaditeľ Železiarní Podbrezová Vladimír Soták.
Podľa jeho slov NATO nakupuje také množstvá materiálov a uskutočňuje také veľké investície, že prakticky každá firma, ktorá dokáže ponúknuť kvalitu, dobrý servis i splniť podmienky dodávok, sa môže uplatniť.
"Neexistuje prakticky činnosť, ktorá by s NATO nesúvisela. Bolo by teda nesprávne špecifikovať len jednu - dve oblasti, na ktoré sa zamerať," dodal V. Soták. V delegácii podnikateľov boli zástupcovia hutníckeho, strojárskeho, chemického i stavebného priemyslu.
Slovenské firmy, ktoré majú záujem o spoluprácu s NATO, musia podľa V. Sotáka v prvom rade nadviazať dobrú spoluprácu so slovenským ministerstvom obrany. "Firma, ktorá nezíska oprávnenie ministerstva obrany a Národného bezpečnostného úradu, sa nebude môcť uchádzať o dodávky pre NATO," vysvetlil šéf Klubu 500.
Zástupcovia aliancie predstavili dnes slovenským podnikateľom pravidlá výberových konaní, ktoré sú podľa V. Sotáka dobre prepracované. Získané informácie mieni Klub 500 poskytnúť aj ďalším slovenským firmám, najmä prostredníctvom Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ), ktorej je pridruženým členom.
"Ako predstavitelia firiem z krajiny, ktorá bude členom NATO, bude prispievať do aliancie a na armádu, si myslíme, že máme morálne právo uchádzať sa o zákazky, ktoré z tejto činnosti vyplynú," uzavrel Soták.
(spravodajca TASR Robert Sermek) gl