Pozornosť sa upiera na bin Ladína
Izraelské tajné služby zatiaľ neodhalili žiadnu palestínsku stopu tvrdil vicepremiér Natan Sčaranskij pre ruskú televíznu stanicu NTV. Podľa izraelského experta na terorizmus Eli Carmona je však málo pravdepodobné, že by za atentátom mohli stáť palestínske skupiny. „Vedia, že by stratili veľa, že USA by zakročili tvrdo,“ povedal pre internetové vydanie Jerusalem Post.
Oveľa pravdepodobnejšie podľa neho je, že je to dielo mecenáša svetového terorizmu, v Afganistane sa ukrývajúceho Usáma bin Ladína. Takýmto spôsobom uvažuje aj Pentagon – povedal pre Reuters nemenovaný zdroj.
Bin Ladín pred tromi týždňami údajne pre arabský denník Al-Kuds al-Arábí vychádzajúci v Londýne povedal, že pripravuje „bezprecedentný útok proti americkým záujmom na protest proti podpore USA poskytovanej Izraelu“. Redaktor denníka nebral jeho slová vážne – v takomto duchu sa v minulosti vyhrážal už niekoľkokrát.
Palestínčania sa dištancujú – ale oslavujú
Palestínsky vodca Jásir Arafat sa poponáhľal odsúdiť útok medzi prvými. „Ostro odsudzujeme túto vážnu operáciu. … Boli sme úplne otrasení,“ povedal novinárom v Gaze.
Nie všetci Palestínčania však boli otrasení. Hovorca skupiny Islamský džihád uviedol, že Amerika trpí „v dôsledku politiky Washingtonu na Blízkom východe“. Palestínčania v utečeneckých táboroch v Libanone a na území pod palestínskou správou oslavovali v uliciach – strieľali do vzduchu, spievali a vyvolávali heslá na oslavu bin Ladína. „Je to ako sen. Nikdy by som neveril, že raz budú musieť Spojené štáty zaplatiť za podporu Izraela,“ hovorí 24-ročný Palestínčan v Nábuluse.
Taliban sa bojí odvety
Taliban zvolal po útokoch bleskovo tlačovú konferenciu, na ktorej tvrdil, že bin Ladín nemohol stáť za útokom takéhoto kalibru. „To, čo sa stalo v USA, nemohlo byť dielom obyčajných ľudí. Je to bezpochyby práca vlád. Ani Usáma bin Ladín ani my by sme toho neboli schopní,“ vyhlásil Abdul Hai Mutmaín, hovorca Talibanu. V roku 1998 Washington bombardoval ciele v Afganistane.
Intifáda oživila blízkovýchodný terorizmus
Po madridskej mierovej konferencii a dohodách z Osla podpísaných v roku 1993 sa blízkovýchodný terorizmus do veľkej miery utíšil a útoky sa sústredili väčšinou iba na Izrael. Kedysi teroristická OOP sa premenila na politickú stanu a teroristickým metódam ostali verné len skupiny, ktoré mierový proces a dohody z Oslo považovali za „výpredaj palestínskych záujmov“ – ako sú Hamas a Islamský džihád. V posledných rokoch sa odmlčali aj tie.
Zmena nastala až počas palestínskej intifády, keď teroristické skupiny vzali na seba úlohu „obrany“ Palestínčanov v ozbrojenom konflikte s Izraelom – nevyhýbajúc sa pritom teroristickým metódam. Bin Ladín je hýbateľom „protiamerického terorizmu“, to v jeho teroristickom impériu sú blízkovýchodné skupiny dôležitým komponentom.
(kl)